pro spokojený život

Kočárkotrasa: Dolánky u Turnova – Zrcadlová koza

15. 07. 21
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 4289

Objevte historii i přírodu Českého ráje pár kroků od Turnova. Příjemná procházka podél (Malé) Jizery vede parkem i lesem asi pět kilometrů. Je vhodná pro maminky s kočárky, ale i cyklisty nebo vodáky (k dispozici je půjčovna lodí i koloběžek). Na trase najdete zámek i expozici původního selského statku. Nejen děti potěší nově vybudované (2015) velké hřiště na Zrcadlové Koze. Zažijte nejlepší (cyklo)stezku v Turnově.

 Start na louce

Pro motorizované návštěvníky je nejlepší nechat auto na autobusovém nádraží v Turnově. Tady je (zatím) bezplatné parkoviště. Vstup na cyklostezku je odtud neznačený a schovaný za loukou. Sledujte domorodce (a pejskaře), kteří vás bezpečně navedou.


Bystrá Jizera

Začíná se u Votrubcovy vodní elektrárny. Cestou vás bude doprovázet Jizera, na začátku jen její levé rameno nazývané Malá Jizera. Mimochodem, název této vodoteče je keltského původu a znamená Bystrá řeka.  

Mamut na cyklostezce 

V létě je cesta využívána množstvím malého i velkého lidu. Takže oči na šťopkách, ať někoho nezašlápnete nebo někdo nezajede vás. Platí hlavně v úzkém koridoru od Turnova. Část kolistů tudy jezdí jako šelmy na lovu a o vynálezu jménem zvonek v životě neslyšeli. Jejich jízdu kazí volně pobíhající děti a důchodci s trekingovými holemi. Proč být slon v porcelánu, když můžeš být Mamut na cyklostezce ?

 

Sedlák v konzervě


Od autobusového nádraží v Turnově dojdete do Dolánek asi za 20 minut pomalé kočárko-chůze. Cestou vidíte obrysy nedalekého zámku Hrubý Rohovec, ale přímo k němu stezka nevede. Zato určitě neminete Dlaskův statek (postavený 1716). Chalupa jako z pohádek Boženy Němcové – roubenka s lomenicí (štítem), pavlačí (balkonem) a dvorem se zahrádkou. V dnešních časech funguje jako skanzen.

 

Kamarád pana hraběte, který chtěl létat

Pan Dlask byl význačnou osobou zdejšího regionu a zaslouží se povědět o něm trochu víc. Dlasků žilo na tomto gruntě šest generací. Nejznámější byl Josef Dlask (1782 – 1853), lidový písmák, dolánecký rychtář a novátorský hospodář.


Psal deník svého života, kde se poeticky mísilo politické dění s informacemi o výnosech žita. O zemědělství věděl tolik, že se s ním chodili radit i zkušení hospodáři z okolí. Byl propagátorem nových technologií. Třeba jako první použil umělé hnojivo (drcený slín). Když po povodni spadl most přes Jizeru, zaplatil Dlask realizaci nového. Bez sponzorů a dotace z EU.

Na výšku postavy by se Dlask ztratil v davu, ale charisma měl. Nejspíš i proto, že to byl skvělý řečník a vzdělaný člověk. Do jeho statku několikrát zavítal i hrabě z Rohozce.

 

Létající starosta

Jiný pohled na váženého pána nabízí (prý) pravdivá historka z období někdy po roce 1800. Tehdy si Dlask přepočetl poměr váhy husy k člověku a pak pokryl dřevěný rám peřím. Když nebyl nikdo doma, skutečně skočil s "křídly" z pavlače dolů. Skončil v kupce hnoje.

(Mimochodem, český průkopník letectví – Jan Kašpar – provedl svůj první úspěšný přelet až v roce 1910.)

 

Na pivo do mlýna

V Dolánkách můžou hladovci navštívit restauraci Ábelův mlýn. Tento podnik figuruje na 17. místě z prestižního Maurerova výběru 100 nejlepších restaurací ČR 2015. Je fakt, že místní kyselo mě fakt dostalo (a to nepatří mezi moje oblíbená jídla).


Princezna koloběžka jezdila na raftu


Výlet můžete doplnit o proplutí Jizery na kánoi nebo raftu. V tom případě začínáte na Malé Skále. Odtud sjedete po proudu 8 km vody. Vystoupíte u Dlaskova statku a tady si pronajmete koloběžku. Tradá do Turnova nebo zpět na Malou Skálu a odtud do Besedických skal, na Frýdštejn nebo do Pantheonu na Vranově.

Koza v zrcadle

Od Dlaskova statku pokračujte pěšky směr Zrcadlová koza (cca 2 km). Areál je baby-friendly, jak se dnes hezky česky píše. Můžete polechtat po bradě prasátko a sypat zrní slepicím. V roce 2015 prošel venkovní areál celkovou rekonstrukcí a navíc přibyly nové atrakce. Mají tu dřevěný hrad, menší lanové centrum a další herní prvky – houpačky, kolotoče, skluzavky, pískoviště, trampolíny. Restaurace nabízí dost velký výběr náplní do žaludku. Druhy jídel a jejich kvalita ovšem nepřekvapí.

Za letních veder se v Jizeře koupají psi, koně a děti. Mámy je mezi řečí sledují ze břehu. Vosy padají do limonád a tátové upíjejí rohozecké pivo. Z kánoí volají vodáci své „ahóóóój“, voda šplouchá a děcka vřískají. Letní idylka, jak má být. Přijďte taky pobejt. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Kdo má zájem, může si poslechnout móóóc pěkný dokument české televize o sedláku Dlaskovi. 

1. Autobusové nádraží Turnov-začátek cyklostezky
1. Autobusové nádraží Turnov-začátek cyklostezky
3. Turnovská cyklostezka podél Jizery
3. Turnovská cyklostezka podél Jizery
2. Nástup na cyklostezku v Turnově
2. Nástup na cyklostezku v Turnově
4. Prostor pro děti
4. Prostor pro děti
7. Restaurace Ábelův mlýn
7. Restaurace Ábelův mlýn
5. statek pana Dlaska v Dolánkách
5. statek pana Dlaska v Dolánkách
92. Koupání u Jizery
92. Koupání u Jizery
93. U Zrcadlové kozy
93. U Zrcadlové kozy
9. Jez u Jizery
9. Jez u Jizery
6. půjčovna koloběžek Dolánky
6. půjčovna koloběžek Dolánky
94. Rafty Jizera
94. Rafty Jizera
8. Přes most na statek, podél Jizery do Turnova, nebo na Zrcadlovou kozu
8. Přes most na statek, podél Jizery do Turnova, nebo na Zrcadlovou kozu
91. areál Zrcadlové kozy
91. areál Zrcadlové kozy
96. Prostor pro děti
96. Prostor pro děti
95. Jídelní lístek
95. Jídelní lístek
97. Superman na trampolíně
97. Superman na trampolíně
 

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.