pro spokojený život

Zkušenosti české aupair - 7. díl

14. 07. 15
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2471

V předchozím díle jsem popsala (z mého pohledu) běžný život anglické rodiny. Jakou vyznávali životní filozofii a čemu říkají dobře strávené odpoledne. V podání mé family to byla návštěva baptistického kostela nebo „perfektní nákupy“ v místním obchodním centru. Jak jsem trávila svoje osobní volno já, uvádím dále.

 Ztracená

Celé dny jsem zůstávala jen s malou čtyřletou holkou. Sotva jsem se od ní mohla něco naučit, nebo si s ní popovídat. Předchozí česká aupair už měla nové zaměstnání a nemohla se mi věnovat. Tím, že jsem sehnala narychlo rodinu v jiné části země, ztratila jsem veškeré spojení na české holky. Všechny žily v okolí mojí původní adresy. Nové kontakty jsem od agentury, i přes moje urgence, nedostala.

Rodina měla sice PC + internet, ale bytná mi nedala přístupové heslo. Až po 2 měsících jsem zjistila, že je možné zdarma se připojit v místní knihovně.

Robinson Crusoe

Ještě dnes, po 8 letech, si stále vybavuji, jaký jsem tenkrát cítila skoro fyzický smutek. Totální odstřižení od vlastní rodiny, přátel, domácího prostředí, české komunity … Nebyl jediný člověk, který by se mnou mohl osobně sdílet moji situaci. Začátek mého pobytu byl poněkud depresivní.

Okolo chalupy

Volné večery jsem nejprve zůstávala sama ve svém pokoji. Děti stejně okupovaly televizi s "jednoduchými" dětskými pořady. Šlo to pořád dokola, co dávali ráno, večer opakovali (však to známe i tady).

Pak jsem začala, opět sama, poznávat region, kde jsem žila. Veškerý volný čas jsem trávila „venku“, toulkami po městě a okolí. Občas jsem využila i místní dráhy nebo bus. Myslím, že jsem toho viděla víc než většina místních.

I přesto, že jejich cyklostezky mají kvalitu povrchu skoro lepší než naše dálnice, málokdy jsem tam potkala živáčka. Drobný příměstský lesík byl úplně protkaný linkami asfaltových cest. Tady nebylo jediné skryté zákoutí, kde by se mohl skrývat pověstný „úchyl“, nebo být plocha pro dětské schovávačky.

Ráj po Anglicku

Město Ashford, ve východní části hrabství Kent, kde jsem žila, byla nudná díra. Prošla jsem ho tam i zpět několikrát a žít bych tam nechtěla. Byly tu různé spolky (ponejvíc pro místní důchodce), v sobotu ráno velká burza všeho možného (i nemožného), knihovna, školy, továrny, obchodní centra, obrovská diskotéka, ale nic navíc. Krajina naprosto tuctová (rovina), polodivoké ovce na pastvinách (= neudržovaná travní plocha) a občas vyhladovělý kůň. To byla realita oné „zahrádky Anglie“.

Nejlepší vzdělání - škola života?

Na svých výpravách do města jsem „objevila“ centrum, kde pořádali lekce angličtiny (gramatiky) a matematiky pro veřejnost. Tyto bezplatné večerní kurzy byly nejen pro cizince, ale i pro rodilé obyvatele, kteří si takto mohli doplnit (nedokončené) vzdělání. Jak jsem později zjistila, docela dost místních ani tyto kurzy nedodělalo.

Královské kocábky

Každý seminář měl jen 2 části – první a druhou úroveň. Přičemž už ta první byla pro mnohé starousedlíky „vysoký“ level, který neměli. Pro představu, v úrovni 1 byl např. namalovaný hodinový ciferník s ručičkami a otázka zněla: „Kolik je na obrázku hodin“?

Byly tam ovšem i záludnosti. Například jsem jako cizinec nevěděla co znamená zkratka HMS (Royal Navy) - a tudíž nemohla odpovědět, ikdyž jsem otázku pochopila. Mimochodem, HMS znamená Her Majesty´s ship, tedy „Lodě jejího veličenstva“ (Královské loďstvo). Systém anglického školství více nastíním v další kapitole.

Second-hand

V UK výborně fungoval systém „Charity shopů“. Ty prodávaly věci od dárců a z výdělku podporovaly tu kterou charitu. Často tam měli úplně nové oblečení, i značkové, a různé krámy a cetky do domácnosti. Velice dobře (levně) zde šlo nakoupit knížky. Pochopitelně v angličtině.

An enormously important dwarf (Nesmírně důležitý trpaslík)

Za 99p (pencí, 1/100 britské libry) jsem našla původní vydání The Hobbit od J. R. R. Tolkiena. Nebyla to úplně nejlepší volba, protože ta kniha je psaná tak archaickou angličtinou, že by s tím měl problém i rodilý mluvčí. Ale zase jsem znala český překlad, takže to trochu pomáhalo. Taky jsem si pořídila nějaká CD a filmy.

Tajný vzkaz z domova

Úplně první DVD, které jsem si v Anglii pořídila, byla pohádka The Brothers Grimm (v ČR vyšlo jako Kletba Bratří Grimmů). Tento titul byl natočený v koprodukci USA / Česko / Velká Británie, což jsem tenkrát nevěděla. Takže mě hodně překvapilo, když na mě z televize vykouknul vedle Matta Damona nebo Heathera Ledgera i Tomáš Hanák a Miroslav Táborský - a v sídle zlého krále jsem poznala náš hrad Kost!

Na svátky domů

Mezitím utekly zhruba 4 měsíce mého pobytu v Anglii a blížily se Vánoce. Pomalu jsem se chystala domů, do Čech. Jenže! Letenku jsem měla zabookovanou a zaplacenou na 12. prosinec, jak si to přála moje první rodina. To ovšem mojí stávající zaměstnavatelce nevyhovovalo. Prý ať si pobyt prodloužím o týden, ona že mi případné náklady zaplatí.

Na Vánoce dlouhý noce a drahý letenky

Přeobjednávat letenku je vždy drahé. Pokud změnu hlásíte pozdě (necelý měsíc před odletem) a ještě v období před významným svátkem (Vánoce!), skoro se nedoplatíte. Ten týden navíc mě stál jako dvě cesty do UK. A to jsem ještě byla ráda, že jsem sehnala volné místo v letadle.

Když jsem to řekla svojí bytné, nevěřila mi. Také ona znala ceny „běžných letů“. Řekla mi, že to nemůže být tak drahé, ať se ještě podívám u jiných přepravních společností.

Almužna pro chudé

Nakonec mi na letenku přispěla. Dala mi navíc 20 liber. To nepokrylo ani cestu do hlavního města. Vlak z Ashfordu do Londýna stál 17 liber, z centra na letiště ještě 7 £. Za změnu odletu, na její přání, jsem zaplatila dalších 100 £ . Moje hostitelka nechtěla o těch sto librách navíc ani slyšet, natož mi je uhradit.

Joj, co dál? Letím na svátky domů, do Čech. Vrátím se ještě vůbec? Přečtěte si v dalším díle, Zkušenosti české aupair - 8. díl

Předchozí část Zkušenosti české aupair - 6. díl.

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.