pro spokojený život

Zkušenosti české aupair - 9. díl

14. 07. 30
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2407

Celé dny trávím jen s malou čtyřletou holkou a nebo zavřená v domácnosti (a uklízím). Moje jazykové znalosti se mnoho nezlepšily. Family nechce abych chodila do školy. Hledám si jinou práci.

 

Přes inzerát
Moje bytná mi nesvěřila heslo na jejich domácí internet. Odůvodnila to tím, že v knihovně ho nabízejí zadarmo pro všechny. Teprve později jsem zjistila, že v Anglii existují desítky agentur, které zajistí rodinám aupair a holkám rodiny. Stačí znát (najít) pár dobrých webových adres a umět aspoň trochu anglicky. Jako aupair seženete místo do týdne, i dřív.

Škatulata, hejbejte se!

Fluktuace těchto rádoby-hostů v domácnosti je vysoká. Málokdy si totiž rodina - aupair takzvaně sednou hned napoprvé. Všechny aupairky, se kterýma jsem mluvila, vystřídaly několik (3 – 4 – 5, ..) rodin. Většinou to tak prováděly do té doby, než se jazykově natolik zvedly, že si mohly najít pořádnou práci. Pak od rodin odcházely.

Zdá se tedy, že holky rodiny svým způsobem využívaly. Je na tom je něco pravdy, neboť nic není jen černobílé. Nicméně – místní rodina je vždy ve výhodnějším postavení než cizinka. Z finančního, jazykového i sociálního hlediska. Navíc: Rodinám se zaměstnání aupair bohatě vyplatí. 

Placené a přesto zdarma

Získají téměř zadarmo chůvu k dětem a domácí služtičku nádavkem. O jednoho člena domácnosti se jídlo mnoho nenavýší a poplatky za bydlení platí tak jako tak. Za drobné kapesné, které aupair vyplácejí, by nezaplatili ani žehlení prádla.

Je to samozřejmě výhodné i pro dívku, která nemusí platit ubytování a ještě se leccos přiučí. Pohříchu to jsou ale spíše domácí práce, než jazykové dovednosti. To neříkám jen ze svojí zkušenosti.

Je těžké poznat, kde leží hranice mezi pomocí za ubytováním a zneužíváním dominantního postavení rodiny a nejistoty aupair. Zdaleka si nemyslím, že by všechny ty „holky z východu“ byly jen nevděčné „káči“, jak se rozčilovaly některé anglické dámy na internetu.

Formuláře a kanceláře

Jelikož jsem se rozhodla, že už nechci jít do další rodiny, musela jsem si nejdříve najít práci. A také nějaký podnájem. Navíc při přechodu z aupair na zaměstnance je potřeba se přihlásit na několika úřadech, vyplnit plno lejster a zřídit si bankovní účet. A jen tak mimochodem taky absolvovat vstupní pohovor (-y) do budoucího zaměstnání. 

Agent-Ura 007

Nejjednodušší a také nejhůře placenou variantou zprostředkování práce poskytují agentury. Na druhou stranu také poradí kam a kde se musí dotyčný registrovat, některé věci vyřídí i za něho.

Pro nekvalifikovanou pracovní sílu (tou jsem bez perfektní znalosti jazyka byla) nabízeli v Ashfordu tři možnosti práce. V továrně na kosmetiku Coty (značka Miss Sporty se vyrábí právě tam), otročina v domově důchodců nebo manuální činnost ve fabrice na repasování mobilů.

Podala jsem si (přes agenturu) přihlášku do zaměstnání. Po vstupním semináři jsem už jen musela počkat, jestli budu přijata. To bylo nezbytná podmínka, abych si od začátku mohla platit nájem.

Víme, že všechno víme

K tomu si dovolím větší, ale vystihující odbočku. Při vyplňování pracovního dotazníku nikoho nezajímala (česká) vysoká škola. V agentuře byli nadšení, že mám dokončený alespoň 1. stupeň naprosto triviálního místního kurzu, který blíže popisuji v části Královské kocábky v 7. kapitole Zkušenosti české aupair - 7. díl.

Obecně jsem se tam setkala s přezíráním až opovrhováním k našemu „východnímu“ systému školství. Předně mu nikdo nerozuměl – každá země to má trochu jinak. Těžko se to srovnává.

Navíc mi bylo často tvrzeno, že mám jen „komunistickou“, tedy podřadnou školu. Pro větší část UK populace je celá střední a východní Evropa stále Ruským satelitem. Mimochodem „inženýr“ u nich znamená něco jako dělník, montér, takže s tím jsem už vůbec nepochodila.

J. A. Komenský v praxi

Anglický systém školství je natolik „škola hrou“, že se ještě na střední škole učí to, co u nás vědí už děti na prvním stupni. Hodně zajímavý článek o tom píše česká učitelka, která v Anglii pracuje. Odkaz uveden na konci článku.  Dozvíte se tam například to, že školáci v UK nemají učebnice ani domácí úkoly, ve škole je nikdo neznámkuje ani nezkouší a neexistuje pevný rozvrh hodin. Pro ČR nepředstavitelné. Ale jako ve všem - nic není 100% dobré nebo špatné - u nich ani v ČR.

Doporuč mi doporučení

Vzdělání obecně není při hledání práce v UK nejdůležitější. Zaměstnavatelé přihlížejí více na skutečné dovednosti a znalosti, než na počet let ve škole. V UK si ostatně dlouhé studium může dovolit (vzhledem k cenám) málokdo.

Protože do hlavy vám nikdo nevidí, všichni vyžadují doporučení. Bez něj: smůla. Cizinci bez kontaktů ho shánějí docela špatně. Mě ho vypsala učitelka z jazykového kurzu, naše drahá Gillian (viz 2. obrázek).

Ještě, že jsem nemusela žádat o doporučení moji bytnou. Z celkem pochopitelných důvodů jsem ji neřekla, že si hledám job. Počítám, že by mi napsala tak negativní hodnocení, že bych nesehnala práci ani jako omývač mrtvol wink.

Certifikace ISO 1 milión

A ještě jedna specialita, která se ujímá už i u nás. Na všechno mají certifikáty. Pomocná učitelka v mateřské školce si udělala kurz první pomoci. Na základě této zkoušky může dítěti vytáhnout třísku. Ovšem při větším poranění (například říznutí do prstu) musí zavolat učitelku, která má vyšší zdravotnický level (navazující certifikát).

Podobných zbytečných lejster, bez kterých nemůže být zaměstnána, má plnou aktovku…

"Komunistická" vysoká škola tam nikoho nedojímá, zato zkouška složená z naprosto triviálních znalostí je pro velkou část obyvatel nedosažitelná meta.

Nakonec jsem zaměstnání získala. Zbývalo najít podnájem a – oznámit to rodině. O tom zase příště.

Slíbený link ohledně systému anglického školství z pohledu české učitelky najdete na Lochnesce.

Další díl si můžete přečíst v této kapitole Zkušenosti české aupair - 10. díl.

 Předchozí díl Zkušenosti české aupair - 8. díl 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.