pro spokojený život

Zkušenosti české aupair - 10. díl

14. 08. 02
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2212

Byla jsem aupair asi půl roku, ale co jsem dělala nejvíc byla výměna pokakaných plenek a gruntování celého domu. Cítila jsem se více jako služka, než  jako host (oficiální pozice aupair). O zlepšování angličtiny se nedalo mluvit a můj vlastní život byl dost deprimující. Výhledová situace do budoucna byla naprosto stejná. Navíc moje bytná nechtěla, abych chodila pravidelně do školy. Rozhodla jsem se odejít do továrny. Jak se hledá v Anglii práce a co je k tomu potřeba - čtěte dále.

 

Fabrika na utržený sluchátka

S pomocí místní agentury mě přijali do továrny na repasování (opravu) mobilů. Vstupní pohovor byl maximálně jednoduchý. Nehledali žádné specialisty, ale dělníky k pásu.

Práce to byla mizerně placená. Ještě k tomu si Agentura strhávala z každé odpracované hodiny provizi – ale bez Agentury tam zaměstnance nebrali. Z místních (Angličanů) tam vzhledem k hubené výplatní pásce nedělal skoro nikdo. Zato tam byla fůra Poláků, Slováků, pár Čechů. Také na vedoucích pozicích byli cizinci – nejvíc Poláci a (kupodivu) Francouzi.

Náhody nejsou

Práci mám zajištěnou. Zbývalo najít podnájem. Přes spolužáky ve škole jsem se seznámila se Slovenkou, která mi postoupila svůj podnájem, ze kterého odcházela. Bylo to u staršího manželského páru. Těm se sice peníze navíc hodili, ale inzerát na podnájem nikde nepodali. Dostala jsem se k nim jen na přímou přímluvu oné kamarádky. Dokonce mi i týden počkali s placením nájemného, než jsem dostala první výplatu.

Všichni jsme jen čísla v Matrixu

S vyřízením ostatních formalit mi poradily spolužačky, bývalé aupairky. Částečně taky státní Jobcentrum a Agentura, která chtěla mít zaměstnance co nejdřív v práci. 

Především je potřeba mít tzv. National Insurance Number (NIM), bez kterého vás většinou nikdo nezaměstná. Jeho vyřízení není až taková sranda. Jednak k jeho vystavení většinou musíte prokázat trvalý pobyt v UK. Pro nově příchozího cizince bydlícího v hostelu, nebo u kamaráda, docela problém. Navíc jsem musela poštou zaslat ORIGINÁL pas na příslušný úřad k ověření. Žádné, že tam zajdeš a oni si to okopírují. Je to docela hloupé (pro cizince, ne pro UK úředníky) – zůstala jsem v cizí zemi bez jediného dokladu totožnosti. Kdyby to bylo v ČR, velmi pravděpodobně by se moje legitimace někde ztratila. V UK však systém funguje spolehlivě. Asi za měsíc jsem je dostala zpět i s kartičkou NIM.  

Kdo se bojí, nesmí do banky

Další nezbytností bylo vyřízení bankovního účtu. Bez něho nebylo kam vyplácet mzdu a tedy ani uzavřít pracovní poměr. Je v tom zase stejný háček jako u vyřizování NIM: banka chce vidět doklad o trvalém pobytu. V obou případech mi pomohli manželé, u kterých jsem měla předjednaný podnájem. Nejenže mi počkali s 1. platbou, ale ještě potvrdili bance i zaměstnavateli, že mám trvalý pobyt v jejich domě. 


Největší drzost pod Sluncem

Takže potvrzeno: okamžikem získání práce a podnájmu - odcházím od rodiny! Jak jsem očekávala, moje hostitelka moji radost nesdílela. Vlastně nechápala, proč chci odejít. "Petra, what's wrong with you?" bylo ještě to nejlepší, co jsem slyšela. 

Dnes vím, že mnoho nedorozumění vzniklo (jako obvykle) špatnou nebo žádnou komunikací. Možná, kdybych uměla dobře anglicky a znala lépe místní poměry … ale to bych zase nedělala aupair, ne? Zkrátka: nejhorší bylo informaci „ODCHÁZÍM“ sdělit mé dosavadní zaměstnavatelce.

Slyšela jsem od nejedné aupair, že se prostě sebrala - a ze dne na den utekla. To mi přišlo přeci jen nefér.  Dala jsem mojí anglické mamince 14 dní na to, aby si za mě našla náhradu. Což je přijatelný časový termín i podle oficiálních doporučení. Přesto moje bytná zuřila nad mojí opovážlivostí. 
…………
 Příští kapitola je určena především milovníkům dramatu. Dozvíte se v ní, jak se správně rozloučit z hostitelskou rodinou a ukončit kariéru aupair. Zachovejte věrnost našemu skoro nekonečnému seriálu. Další díl si přečtěte Zkušenosti české aupair - 11. díl

 Předchozí díl Zkušenosti české aupair - 9. díl

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.