pro spokojený život

Kočárkem: Krkonoše Zlaté návrší – Labská bouda

14. 07. 31
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 4709

Sněhové zpravodajství je přes léto vypnuté. To ovšem neznamená, že máte tuto lokalitu nechat až do zimy bez povšimnutí. Naše nejvyšší hory mají poetické kouzlo i v období bez sněhové peřiny. Po stopách Hanče a Vrbaty můžete dnes vystoupat i s dětským kočárkem. Ovšem nezapomeňte k batohu tatranek přibalit statného dvounohého nosiče.

Bez auta

Na Zlaté návrší se autem nedostanete. Můžete využít některé z doporučených odstavných parkovišť a dále pokračovat hromadným prostředkem nebo pěšky. Celoročně lze využít sedačkovou lanovku ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Pak pokračujete pěšky po červené turistické značce až na Zlaté návrší.

Ski na WC nepatří

My jsme dojeli autem na Horní Mísečky, kde je centrální parking. Za celodenní stání auta tu účtují 100,- Kč. Příjemným bonusem byly pěkné čisté toalety. V létě trochu překvapí nápis, že dovnitř můžete jen bez lyží.

Autobusem

Z Horních Míseček na Zlaté návrší můžete vystoupat pěšky nebo využít autobus. Ten jezdí květen – říjen v pravidelných intervalech. Nahoru je to sice jen 5 km, ale musíte překonat 400 výškových metrů, navíc cestou plnou serpentin. Naše skupina, čítající dvě malé děti (2 a 4), jednu čipernou důchodkyni, jednu otrlou matku a rozhrkaný kočár, zvolila cestu busem. Takto jsme byli v „záchytném táboře“ již za 10 min.

Co se stalo v březnu 1913?

Zlaté návrší čeká návštěvníky s otevřenou náručí kiosku a informací. Na dohled je mohyla Hanče a Vrbaty. Známý smutný příběh dvou kamarádů sportovců se udál právě tady. V roce 2013 to už bylo neuvěřitelných 100 let.

Mistr v běhu na lyžích nebo zednický mistr?

Tehdy 27 letý Hanč patřil mezi naše nejlepší lyžaře. Několikrát vyhrál mistrovství Koruny české v běhu na lyžích. Nicméně závodu se původně účastnit nechtěl. Prohlásil svoji závodní kariéru za uzavřenou a připravoval se na zkoušky zednického mistra. Doma ho navíc čekala manželka v 8. měsíci těhotenství.

V národním zájmu

K závodu ho nakonec přesvědčili zástupci krkonoškého spolku Ski, kteří apelovali na jeho národní cítění. Když prý nepoběží Hanč, určitě vyhraje favorizovaný německý závodník - a to bude velká ostuda pro Čechy! Vrbata přijel na Hančovo pozvání. Chtěl vidět, jak jeho kamarád porazí toho „Švába“.

Jak to dopadlo, to si můžeme přečíst na pomníku a vidět v několika filmech.

Na kolo okolo

Pod jejich mohylou je velký rozcestník. K Labské boudě vedou 2 cesty. Delší je pro vozíčkáře, cyklisty a jiné kolisty. Jelikož nám nad hlavami občas zahřmělo a rádio hlásilo přívalové deště, rozhodla se naše skupina pro nejkratší cestu k cíli (cca 2,5 km).

Tato stezka je sice zpevněná, ale v druhé části je kolo-nesjízdná. Přesto jsme tu další 4 tahače kočárků potkali. Ono se to dá ujít, ale počítejte, že v zadních partiích kočár víceméně pořád ponesete. Bez kolo-zátěže je to zkrátka lepší.

Brána Krkonoš

Pěší trasa od Zlatého návrší poskytuje mnoho krásných výhledů. Přejdete Pančavský potok, který padá kaskádovitým vodopádem do skalní propasti. Z Ambrožovy vyhlídky uvidíte celé údolí pod vámi. Sledujte také horské louky. Rostou na nich vzácné žluté „pampelišky“ - arnika horská, přes metr vysoká kýchavice bílá (výtažek z ní prý způsobil smrt Alexandra Velikého), nebo celé „vatované“ louky vlhkomilného suchopýru.

Bouda na pramenu

Naším cílem je Labská bouda (1340 m). Tato proklínaná i opěvovaná, devítipatrová, železobetonová panelová budova byla postavena v roce 1975. Původní budova, kterou rozšířil hrabě Harrach, lehla popelem – 10 let před stavbou její moderní jmenovkyně. Po roce 1996 střídal tento horský hotel majitele. Hodně se mluvilo i o jeho zbourání. To se nakonec nestalo.
Poměrně krátkou dobu (od 2012) začíná znovu fungovat a vábit do svých útrob turistické duše Krkonoš.

Na návštěvě u Krakonoše

Při vstupu do restaurace obdivovaly děti postavu pána zdejších hor (panák v životní velikosti), jak sedí mezi (vycpanými) liškou, zuby cenící kunou a pověstnou sojkou. Také snídaně servírovaná s výhledem na Krkonoše, patří do škatulky hodně pěkných vzpomínek.

Na rozcestí hor

Z Labské si můžete udělat výchozí stanoviště pro další pochody, pokud máte již větší potomky a dostatek zájmu. Minimálně pramen Labe je navštívit skoro povinné. Pokračovat můžete třeba na Sněžku nebo k vodopádu Mumlavy. O tom zase někdy příště.

 

Další články a tipy na výlety s dětmi

Kočárkotrasa: vojenský prostor Ralsko - inline bruslení v přírodní rezervaci

Výlet do Zoo Dvůr Králové

Kočárkotrasa: Dolánky u Turnova – Zrcadlová koza

Tajemná hora Keltů

Český Yellowstone u Turnova, aneb zápisky z mládí Baby i Panny

8 důvodů, proč ženy nepotřebují super káru

 

Pána hor v úvodní koláži fotil Pavel Kraus a Janusz Moniatowicz.

Prohlédněte si také další obrázky ve fotogalerii:

Jarmark výrobků a burza
Jarmark výrobků a burza
Setkání s Krakonošem
Setkání s Krakonošem
Výhled na Labskou boudu
Výhled na Labskou boudu
Vody Pančavy
Vody Pančavy
Horská louka plná suchopýru
Horská louka plná suchopýru
Poznejte Krakonoše osobně!
Poznejte Krakonoše osobně!
Vodopád Pančavy
Vodopád Pančavy
Proklínaná i opěvovaná: Labská bouda
Proklínaná i opěvovaná: Labská bouda
Cesta pro kočárky?
Cesta pro kočárky?
Kudy ke Krakonošovi?
Kudy ke Krakonošovi?
Pohled z mohyly Hanče a Vrbaty
Pohled z mohyly Hanče a Vrbaty
Labské údolí
Labské údolí
Pro přátele historie: vojenský bunkr "řopík"
Pro přátele historie: vojenský bunkr

 

 

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.