Kam jezdí češi nejraději na dovolenou k moři? Přece do Chorvatska! Chystáte se tam, nebo už jste byli? Kdo nejezdí do Chorvatska, není Čech?
Chorvatsko je naše
Proč tak rád a často jezdí český lid do Chorvatska? Moře tu je čisté, pobřeží romanticky členité a úroven služeb i hygienického standardu srovnatelná s naší domovinou. Navíc je to relativně blízko, autem můžete být u moře za méně než 10 hodin.
S liškou do banky
Republika Chorvatsko (Republika Hrvatska) se rozkládá na ploše 57 tisíc km2 a žije zde skoro 5 miliónů lidí ( ČR má necelých 79 tisíc km2 a přes 10 miliónů obyvatel). Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb (Zagreb). Do EU vstoupilo v roce 2013 jako její 28. členský stát. Jednotkou měny je liška, pardon kuna, značená HRK, která se dělí na 100 lip.
Sůl nad zlato
V této zemi najdete mnoho historických památek. Několik je jich zapsáno v seznamech UNESCO, ale většinu návštěvníků zajímá jediné – Jadranské moře. Obsahuje v průměru 38 g soli na 1 litr vody, což je hodně. V Baltském moři je to jen 8 g/1 litr vody. Chorvatské moře je čisté a tedy i krásně průhledné. Viditelnost se udává až 50 metrů. U pobřeží je to ovšem několikanásobně méně.
Zeleň, kam se podíváš
Rostou tady fíkovníky, potkáte tu staré olivovníkové háje, lesy piniových borovic, ale i vysoké palmy a pichlavé aloe. V zahradách dozrávají granátová jablka a domy ovíjí jako had tropické lijány bougainvillie. To, co je považováno za květ, je ve skutečnosti shluk barevných listenů, které mohou být fialové, růžové, žluté, nebo bílé barvy.
Nejezte ty oleandry!
Cesty lemují krásné aleje růžových a bílých oleandrů. Ale pozor! Tento keř patří mezi nejjedovatější rostliny světa! Na věčná loviště vás odešlou pouhé 2 listy uložené v žaludku. Prý se dá dokonce otrávit i medem z jeho květů.
Zpívá celé JZD
Celý den vám do uší zní neuvěřitelná hmyzí serenáda. Lapidárně to vyjádřila paní Škopková v podání nezapomenutelné Heleny Růžičkové: „Ty cikády řvou jako krávy!“
Ostatní suchozemská havěť lesů a hájů je dost podobná té naší (bažanti, lišky, ještěrky,..). Nicméně v cestovních průvodcích tvrdí, že v horách dosud žijí medvědi a vlci.
Delfíni a jiné mořské víly
V moři je život zajímavější, zvláště pro vnitrozemské Čechy. Dosud poměrně hojně narazíte na ježovky, neboli „mořského ježka“ a další mořské potvory. Ale ještě pár sezon a zůstane jen ježek v kleci – a na obrázku. U korálů a mořských hub se už vyhubení skoro podařilo. Poslední zbytky přežívajících jedinců se přesunuly do větších hloubek, ale ani tam nemají klid. V obchodech stále patří mezi žádané zboží.
Když budete hodní, možná uvidíte i delfína.
Zdravá středomořská kuchyně
Jídlo je dle průvodců pestré a ovlivněné mnoha kuchyněmi (rakouskou, maďarskou, italskou i tureckou). Dle nabídky místních restaurací se většina poživatin frituje a nad tradicí vítězí smažené hranolky.
Pohani svinjski kotlet (obalovaný vepřový řízek)
Kdo z vás se odvážil sníst pečenou sépii, grilovanou chobotnici nebo syrovou „kamenici“ (ústřici) s citronem? Nebo neriskovat a raději bečki odrezak (vídeňský řízek) a pile na žaru (pečené kuře)? Možná vám k němu zachutná i místní víno Dingač, které je řazeno mezi 10 nejlepších vín na světě.
Skuše, škampi a školjki (makrely, krabi a škeble)
V přímořských letoviscích kupodivu nemají supermarket na konci každé ulice jako je tomu v ČR. Místní Konzum je o dost skromnější než OC Forum Liberec, zato mají mnoho produktů z místní provenience. Hodně jídla koupíte ve stáncích v ulicích, hlavně ovoce, zeleninu, pečivo, ryby a zmrzlinu.
Suverénní suvenýr
Také si můžete pořídit plno cetek a zaručených chorvatských suvenýrů. Od magnetek na lednici, námořních popelníků, přes pirátské kšiltovky pro děti. Také plavky, šnorchly, boty do vody, ručníky, krabičky z mušlí, hrnečky, náramky a korále, …
Mramorový náhrobek nekupujte
Pokud chcete přivést svým drahým něco drahého, kupte hedvábnou, ručně šitou kravatu.
Další možností, jak být originální, je koupit něco z mramoru. Nejlépe celou sochu. O něco více skladné jsou vázy, svícny nebo třeba nástěnné hodiny a další předměty z tohoto leštěného vápence. Mají je na ostrově Brač. Aspoň budete mít doma něco, na co denně kouká i americký prezident. Obklady z této chorvatské horniny zdobí proslulý Bílý dům ve Washingtonu.
Levandulové ráno s vůní moře
I do malé kabelky se vejde sušená levandule z plantáží na ostrově Hvar, nebo lahvička olivového oleje. Lze pořídit také Morčič – šperk v podobě hlavy černocha s turbanem.
Ve městě Pag mají vyhlášený sýr a místní babičky dělají prastarou technikou originální krajky. Až tu budete, rovnou se zastavte i pro místní jedlou mořskou sůl, která se zde získává odpařováním mořské vody.
Kdo byl někdy v životě v Chorvatsku, dá Like pod článek!