pro spokojený život

Proč neumíme správně komunikovat?

14. 09. 04
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2859

Proč má většina žen problém pohotově a rychle reagovat na slovní útoky? Známá věta: "Stála jako by ji opařil" - má svoje fyziologické opodstatnění. Dá se naučit stresová komunikace? Volné pokračování miniseriálu O Popelce, která po svatbě spáchala sebevraždu. 

 

Bublina

A je to tady. Stačila jedna věta – a je víc než po dobré náladě. Nejlepší by bylo nechat nespravedlivou výtku prasknout jako mýdlovou bublinu. Záleží přeci jen na nás, co a jak se nás dotkne. Ale upřímně řečeno – takový duševní klid je spíše vlastností tibetských mnichů, než reálný stav většiny populace.

Slovní facka 

Mnohem častější je, že urážka zasáhne svůj cíl. Slovní útok nás rozčílí, znejistí nebo zkrátka naštve. A o to druhé straně jde.
Už tady ta informace padla: někdy může dotyčného "vtipálka" zneškodnit kladení pastí, tedy otázek. Dotazováním často zjistíme, že tázaný vlastně o dané osobě, situaci, problému, stavu – nic neví. Jen plácá nesmysly, nebo si potřebuje zchladit žáhu. Další hovor – zbytečný.

Někdy ovšem padne slovní facka, která žádá adekvátní reakci protistrany. Co s tím?

Nemoce jménem emoce

Nejtěžší bývá nevtahovat do komunikace emoce. „Nevybouchnout“ když vás druhá strana nespravedlivě osočí. Nebo naopak nezůstat němě stát v situaci, kdy útočník něco „hloupě nadhodí“ a čeká reakci.

Stála, jako by ji opařil

Někdy je problém najít odpověď hned. Pohotové reakci často zabrání vysoká hladina adrenalinu, který naše tělo vyplaví v rámci přípravy na boj. Lhostejno, že se jedná „jen“ o slovní šarvátku, ne fyzický útok. Ve stresu, pokud nás někdo rozčílí, se nám rozšíří zorničky, začneme se potit, svaly se aktivují, zvyšuje se krevní tlak a tep – spouštějí se veškeré obranné reakce těla. Vedlejším produktem toho všeho je: ve vzteku přestáváme myslet. Jestli dáte někomu skutečnou facku, nebudete o tom dlouho dumat.

Pane, vy jste mě ale naštval!

Někdo místo toho práskne dveřmi. Takový „malý útěk“ je někdy lepší, než na slovní agresi reagovat nadávkami nebo zůstat stát „jako opařený“ a mlčet. Pokud nedošlo ke spotřebování adrenalinu v „boji“, koluje nám v krvi ještě několik hodin (v závislosti jak moc jsme se rozčílili a tedy kolik se ho vyplavilo). To je důvod, proč ještě dlouho po hádce buší srdce a nejsme schopni myslet nic jiného, než jak jsme ne/měli reagovat a co jsme ne/měli říct.

Pokud je tělo takovým stavům vystaveno pravidelně (časté hádky), působí vysoká hladina adrenalinu destrukčně a tělo fyzicky poškozuje. O důvod víc, naučit se stresové situace řešit v klidu.

Strpení! Musím si na vaši sprosťárnu přečíst odpověď

Proto je lepší mít v rukávu připraveno pár odpovědí (viz předchozí kapitoly O Popelce). Nenechat se vtáhnout do komunikační hry „o největšího sprosťáka“. Dobře se osvědčila i různá přísloví, často ani nemusí souviset s probíhajícím hovorem. Naopak, čím víc bude fráze „mimo mísu“ tím víc protistranu znejistí. Je-li vhodné, lze i vtipkovat na svůj účet, tím ukážeme vlastní stabilitu.

Komunikační dovednosti jsou neprávem opomíjeny 

Většina nedorozumění i pozdějších vážných problémů začíná – špatnou komunikací.
Na základní škole se učí mluvnice, ne "mluvení".

Nevíme, jak dávat efektivní zpětnou vazbu ani jak řešit konflikty. Mnoho lidí neumí (a nechce) jednat asertivně. 

Koment No comment

Stačí si přečíst komentáře pod různými články na internetu. Někdy udělám tu chybu, že je čtu. Skoro nikdy se tam nedovím nic nového k tématu. Nechápu, proč je pod cestopisem z Afriky debata o nejmenovaném českém politikovi. Proč tolik vulgarit jako reakce na něco, co se nám nelíbí (a o čem většinou nic nevíme)? Správná komunikace není o vítězství jedince. Spokojeně mají odcházet všichni, ne jen ten, který všechny překřičí. Nelze vést spokojený život a přitom se denně hádat.

Jak uvádí Petra Lachnittová, zakladatelka Školy komunikace: „Většina lidí si neuvědomuje, jak svými komunikačními návyky škodí sobě i svému okolí (partnerovi, dětem, rodičům, přátelům,…). Často říkají věci, které ani nechtějí, jenom proto, že nevědí, jak je říci jinak“.

K čemu vychováváme naše děti?

Nevhodné vzorce chování přetrvávají už několik generací. Převzali jsme ten danajský dar od našich rodičů a ti zase od těch svých. Umět efektivně komunikovat, znamená žít spokojený život. Jedině správnou komunikací budeme mít klid v rodině i na pracovišti. Je to největší deviza, kterou můžeme předat dětem.

Není na čase naučit se pořádně komunikovat?

Inspirováno seminářem Mgr. Hany Drahoňovské, terapeuty, lektorky rozvoje osobnosti a One Brain kineziologie (miniseriál O Popelce). Stresovou komunikaci vás naučí zvládat ve Škole komunikace (Liberec a Praha).

 Popelka po svatbě spáchala sebevraždu - 1. díl

Popelka po svatbě spáchala sebevraždu - 2. díl

Popelka po svatbě spáchala sebevraždu - 3. díl

 

Přečtěte si také

8 důvodů, proč ženy nepotřebují super káru

Přírodní barvy na vlasy: na co si dát pozor

Které saponáty v šamponech jsou (ne)dráždivé?

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.