pro spokojený život

Kočárkotrasa: vojenský prostor Ralsko - inline bruslení v přírodní rezervaci

14. 09. 10
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2663

Ralsko na Českolipsku zná většina z nás jako vojenský výcvikový prostor z doby nedávno minulé. Obec stejného jména nabízí návštěvníkům i jiné věci, než vzpomínky na sovětskou armádu. Přijďte do kraje zasněných rybníků, ztracených mokřadů a pískovcových skalních měst. Jako bizardní pyramidy z pralesa na vás vykouknou polozarostlé vojenské hangáry. Bývalé vzletové dráhy působí jako mystické Mayské dálnice. Svébytná lokalita posloužila nejen při „oslavě“ elektronické hudby – CzechTek 1999. Kulisa opuštěného letiště tvořila také pozadí Svěrákova filmu Tmavomodrý svět. Objevte ideální místo pro inline bruslení i výlet do přírody.

 Dostupnost

Obec Ralsko – Hradčany leží v okrese Česká Lípa, zhruba 8 km od Máchova jezera. Ze silnice Mimoň - Mnichovo Hradiště lze odbočit buď na Ploužnici nebo na Doksy. Parkování je možné kdekoli v obci, pouze u informačního centra (IC) omezené stání na 1 hodinu. Výlet lze ideálně začít právě od místního IC.  Mají tu expozice o zdejší historii i současnosti, o myslivosti a ochraně přírody. Navíc odtud začíná 3,5 km dlouhá Naučná stezka Jeřáb, která zahrnuje tři turistické okruhy.

Tento výlet popisuje maminka a cestovatelka, Anna Dařbujanová. Doporučuje následující trasu.

 

Výlet s kočárem:

Hradčany (IC) - Mini ZOO (záchytná stanice zvířat) - rybník Držník - Dlouhá rokle - Popelový hřeben - Měděný důl - Kraví rokle - Hradčany (9,5 km).

 

Náročnost trasy

Cesty vedou mezi skalami, loukami i lesem, celkově se jedná o středně náročný výstup. Terén místy zvlněný až kopcovitý.

 Povrch cest

Lesní zpevněná, silnice, písčitá (písek je místy hluboký až 15 cm); v některých místech náročný terén (vymletá cesta, navíc do kopce, sem tam kořeny). Trasa je variabilní (možné zkrácení po naučné stezce Jeřáb) viz např. mapa 1:25 000.

 

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky

Větší část výletu vás provede přírodní rezervací Hradčanské rybníky. Ta zahrnuje čtyři vodní nádrže, které navzájem spojuje Hradčanský potok. Jsou to rybníky Černý, Vavrouškův, Strážcovský a Držník.  Nástup na trasu je, jak už bylo řečeno, od IC.  Hned první zastávkou je Lesní koutek Ralsko, záchytná stanicie pro handicapované živočichy. V této minizoo běhají divoká prasata, daňci, tchoři, lišky, králíci, morčata, létají holubi, poštolky, výři apod. Expozice je zcela zdarma, ovšem nekrmit! 

Na trase můžete sledovat mnoho přírodních krás, živých i neživých. V širším regionu, sahajícímu až k Máchovu jezeru,  je zde velké množství vodních ploch. Ty jsou domovem mnoha vodních a vodomilných živočichů i rostlin. Scénu dotvářejí lesní tůně, schovaná zákoutí a skrytá města skal. 

K občerstvení využijte Ranč Osamělá hvězda. Je první a na dlouhou dobu poslední, který uvidíte. 

Také lze navštívit Hradčanskou vyhlídku, která je součástí Hradčanských stěn. Ovšem na skále není žádné zabezpečení, proto pozor. Pro příznivce vojenství - jihozápadně od Hradčan se nachází pozůstatek opevnění z 18. století, tzv. šance.  Obě zmiňované atrakce (vyhlídka i opevnění) jsou mimo trasu a nejsou vhodné pro kočárky. Je to míněno pro aktivnější rodiče, kteří jsou ochotni dítě  nosit v náručí nebo mají při sobě nosítko a chtějí si tak cestu ještě zpestřit.

 

Letiště bez letadel

A co onen vojenský prostor? Zdejší letiště začali stavět po mnichovské dohodě němečtí fašisti. Ovšem už na konci války ho dvakrát vybombardovali Američané. Československá armáda se rozhodla prostor rozšířit a následnému záboru padlo za obět 18 vesnic! (Také proto je dnes Ralsko druhou, plošně největší obcí v ČR – hned po Praze). Až do roku 1991 byl vojenský výcvikový prostor Ralsko pevně spojený se Sovětskou armádou.

Následující využití areálu bylo a je různorodé. Od pořádání hodně velké techno-party: CzechTek (1999) až po natáčení válečných filmů – Tmavomodrý svět a Stalingrad. Pravidelně se zde scházejí motorkáři a sportovní piloti ultralehkých letounů.

Areál je volně přístupný, ale vjezd motorových vozidel  není povolen.  Bývalé letištní dráhy jsou rovné a většinou s hladkým povrchem. Délka okruhu je více než 5 km. Místa je tu skutečně dost -  pro kočárky, inline a další kola i kolečka. Přijďte vyzkoušet! 


Výlet připravila a doporučuje Mgr. Anna Dařbujanová

Liberecká rodačka a stálá zdejší obyvatelka. Maminka ročního dítěte, které s sebou bere ráda na výlety s kočárem, na kole i s krosničkou. Souběžně s rodičovskou dovolenou studuje v Ústí nad Labem speciální pedagogiku – Teorii vzdělávání v bohemistice. Přesto si ještě dokáže najít volný čas na dobrovolnické činnosti. Bez nároku na honorář provádí návštěvníky po Liberci a také pravidelně navštěvuje hendikepovanou dívku. Odpočívá při rekreační cyklistice, cestách po Česku nebo pěkné knížce. S oblibou navštěvuje divadla, galerie, zámky, hrady i jejich zříceniny. Zajímá se také o staré hřbitovy, technické i industriální památky a přírodu obecně.

 

 

Další tipy na výlety s dětmi 

1. Kočárkem: Krkonoše Zlaté návrší – Labská bouda 

2. Výlet do Zoo Dvůr Králové.

3. Kočárkotrasa: Dolánky u Turnova – Zrcadlová koza.

4.  Tajemná hora Keltů.

 

Fotografie Anna Dařbujanová, úvodní koláž Petra Egertová s využitím plakátu k filmu Jana Svěráka "Tmavomodrý svět", který se v této lokalitě natáčel. Obrázek letiště je od fotografa Ladislava Soukupa z webu www.panoramio.cz.  

Další obrázky také ve fotogalerii na mamavizi.

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.