pro spokojený život

Zkušenosti české aupair - 14. díl

14. 09. 25
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 1917

Kariéra aupair ukončena. Aktuálně v místní továrně balím telefony. Polepšila jsem si nejen finančně.  Stále chodím do školy. V dnešním díle popisuji  okolí mého bydliště. Připojím i návštěvu Londýna. Bez ní to zkrátka nejde. 

 

Na chalupě s Agátou

S pevnou pracovní dobou v zaměstnání jsem kupodivu získala více volného času než jsem měla jako aupair. Po zaplacení nájmu a jídla mi zbývalo ještě pár drobných, které jsem využila na cestování. Anglický venkov je skutečně malebný. Původní zástavba a zahrádky jsou podivuhodně upravené a opravdu vypadají jako ve filmech podle Agathy Christie. Kostely jsou úplně jiné a zvláštně pochmurné. Myslím ty opravdové staré kostely s hroby starých lordů a jejich poddaných.

Je libo koupání v moři?

Necelou hodinu cesty vlakem od Ashfordu jsou nejbližší mořské pláže – u měst Folkestone a Dover. Folkestone byl kdysi hlavní přístav (a letovisko) pro cestu z Francie do UK. Město mělo toto výsadní postavení až do druhé světové války, kdy mu prvenství "vyfouknul" Dover a tak to už zůstalo.

Bílé skály spolu stály

Obě města mají krásné výhledy na moře, Folkestone ještě možná o něco hezčí. Ovšem na koupání to tady moc není. Sice se skoro vždy pár otužilců najde, ale mě ta špinavá studená voda nelákala.
Středověký Dover je proslulý Bílými útesy (White Cliffs), křídovými skálami čistě bílé barvy, které vystupují z mořských vln jako bájní Pegasové. Ve městě je stejnojmenný hrad, pod kterým se nalézá obrovský podzemní labyrint.

Churchillovo Dynamo (válečné drama v přímém přenosu)

Z jeho ústředí byla řízena nejedna vojenská operace 2. světové války, nejznámější byla akce „Dynamo“. Tehdy, v roce 1940, zůstalo na francouzské straně průlivu v německém obklíčení 380 tisíc vycvičených a vyzbrojených spojeneckých vojáků.

Jejich ztráta by citelně poznamenala bojovou sílu spojenců a dozajista by posunula ukončení války o další měsíce, mrtvé i škody. Postižené jednotky se nalézaly na ploše široké pouhých 60 x 10 km a „nůžky“ kolem se stále zužovaly. Záchraně vojáků bránil především nedostatek lodí a pláž, která neumožňovala připlutí velké lodi s hlubokým ponorem. Do obří záchranné mise zapojil Winston Churchill stovky dobrovolníků civilistů – rybářů, obchodníků, soukromých vlastníků lodí, kteří půjčili (a řídili) svoje plavidla. 

K naloďování mužů se použila nákladní auta zaparkovaná v lajně přímo v moři. Vojáci přecházeli po jejichž střechách. Muselo to být i tak dost dramatické, na ustupující muže neustále útočila vzdušná Luftwaffe a pokračovala i pozemní střelba z německé strany a všude okolo byla minová pole (i v moři). Přesto se takto podařilo denně zachránit 30 tisíc mužů. Posledních 40 tisíc vojáků, kteří kryli ústup, bylo ponecháno svému osudu s tím, že jejich záchrana je již zbytečná …

Válečná atmosféra v konzervě

Nejen o téhle akci se na Doveru dozvíte plno podrobností. Zdejší podzemní síť je dodnes částečně nepřístupná (pořád ji vlastní armáda). Veřejná část je i tak dost rozsáhlá. Procházíte podzemní tunely s originálním vybavením, do uší vám hrají válečné songy, na talířích leží "jídlo" a v kuchyni to vypadá, že šéfkuchař si jen odskočil na WC. V operačním sále se spustí protiletadlový poplach a světlo na stropě bliká jako při náletu …

O Doveru jsem se rozepsala trochu víc, ten na mě hodně zapůsobil. Okolí Ashfordu jsem si prošla celkem podrobně, ale tam není CO popisovat. Je to dost nudné maloměsto. Z dalších lokalit, které stojí zato vidět, bych vybrala ještě:

Canterbury: Město a maximálně navštěvovaná katedrála – památka UNESCO, hlavní sídlo Anglikánské církve, mimo jiné rodiště herce Orlanda Blooma, Legolase z Pána prstenů, ať máte také nějaký drb wink.

Doporučuji i „vodní“ hrad Leeds Castle. V informacích pro turisty je popisovaný jako „The Loveliest Castle in the World“. Ať každý posoudí sám, jestli je to ten nejrozkošnější zámek na celém světě, ale svůj (velký) půvab určitě má. S tímto místem se pojí i malý střípek z české historie. Krátce zde žila i česká královna Anna Lucemburská, dcera Karla IV., známá jako „Good Queen Anne“.

(Rolling) Stone(henge)

Stonehenge –  zklamání. Maximalizace komerce, minimalizace atmosféry. Všechny ty úžasné fotky „kamenů“ v záři zapadajícího slunce - vytvoříte jen na počítači (odmazáním plotu z pozadí).

Blondýna z Londýna

Dvakrát jsem si prošla Londýn, ten by vydal na samostatný článek. Tuto lokalitu zná hodně lidí z vlastní zkušenosti. Prodloužený víkend zde určitě stojí za to!

Londýn – to není jen Big Ben, Její Výsost Královna Alžběta II. a její strážci ve vysokých bobřích čepicích, Beefeatři, London Eye, Tower Bridge, červené telefonní budky a doubledeckery,.. Snad v každém anglickém filmu se některá z těchto „propriet“ objeví – většina lidí je má automaticky spojených s UK.

Schválně, co vás napadne, když se řekne Praha / Česká republika? A jsme zase zpátky o vnímání země v očích cizinců. (Viz předchozí kapitola Zkušenosti české aupair - 13. díl).

Pekařská ulice

Všechny Londýnské památky asi navštíví málokdo, je to časově a finančně dost náročné. Pokud jste v této metropoli bez průvodce, je výhodné využít city tours – patrové turistické autobusy. Operují tu minimálně 2 společnosti. Navíc je možné na každé zastávce vystoupit a nasednout na jiné. Na některé „atrakce“ je lepší se objednat předem, platí třeba pro Muzeum voskových figurín madam Tussaud. Za mého pobytu tam byla neskutečná fronta sahající z budovy až hodně daleko ven na chodník. Navíc poměrně drahé lístky. Raději jsem šla o ulici vedle, slavnou Baker Street, kde v adrese 221/b mají nefalšovaný dům Sherlocka Holmese.

Zelené plíce Londýna

Turistický autobus projíždí mimo jiné okolo Royal Albert Hall , která sousedí s vyhlášeným Hyde Parkem. City má takových královských areálů několik. Kensingtonské zahrady přímo sousedí s výše uvedeným parkem a dohromady tvoří zelenou oázu o rozloze 2,5 kilometrů (!) čtverečných. Dodnes živé místo pro setkávání lidí a národů.

Vidět a zemřít

Náměstí Piccadily (soška Erose), Buckinghamský palác (oficiálního sídlo anglické královny), Londýnský Tower a Tower bridge jsou nejlépe dostupné pěšky z centra. Poslední dvě stavby je nutné navštívit, abyste mohli plnoplatně prohlásit, že jste byli v Londýně.

Krvavá věž a Brána zrádců

Slavný Towerský most nabízí krásný výhled na město (horní spojovací příčka je přístupná). Tower of London je turistická atrakce č. 1 a památka UNESCO. Tomu odpovídá i cena. Lepší je koupit hromadnou vstupenku do více objektů dohromady. Navíc základní vstupenka do Toweru neopravňuje ke vstupu do všech objektů, které jsou uvnitř. A těch tam je dost. Jen věží je deset ( Bílá, Krvavá, Zvonu, Martinova, …).
A všude davy lidí. Na korunovační klenoty prakticky nebylo možné se dostat. Kupodivu jsem zde častěji viděla velšskou stráž (červená uniforma, vysoké bobří čepice), než místní strážce „beefeatery“. Zato zde každý večer probíhá „Ceremoniál klíčů“ (Ceremony of the Keys). O místních havranech, kteří nesmí podle tradice opustit Tower (pobyt tady jim hradí britská vláda) vám budou vyprávět na každém kroku.

A je toho ještě víc a nejvíc. Můžete vyzkoušet třeba plavbu po Temži, navštívit místo svatby Lady Di a Charlese, vyzkoušet London Eye,... Doporučuji vyhradit si na hlavní město alespoň 2 dny, pak je všechno daleko víc v klidu. Ale to asi taky ví každý.


A jedeme do finále. Příště se s ostrovním královstvím rozloučíme. Zkušenosti české aupair - 15. závěrečný díl.

Předchozí část Zkušenosti české aupair - 13. díl.

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.