pro spokojený život

Jste na rodičovské? Nechte si srovnat zuby!

14. 10. 16
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2103

Věděli jste, že rovnátka nejsou jen záležitostí pro náctileté? Měli jste je mít jako děti? Nenosili jste je a teď si myslíte, že už je pozdě? Estetika již dávno není jediným důvodem pro ortodontický aparát. Rovné zuby jsou základním předpokladem dlouhodobě zdravého chrupu. Jaké jsou ceny, možnosti a osobní zkušenosti, o tom se můžete dočíst v následujícím tématu věnovanému rovnátkům ve třiceti (a více) letech.

 

Řešit nebo neřešit?

"Zadrátovaný úsměv" a trhání zubů - pro většinu lidí hlavní důvod, proč rovnátka nepodstoupili. Vyplatí se řešit "špatně rostlé zuby" ještě v dospělém věku? Takový chrup nevypadá moc dobře a navíc máte dost velkou pravděpodobnost (mezizubního) kazu. A vrtání. Pojďme se na tuto tématiku podívat blíže.

 

Mach, Šebestová a utržené rovnátko

Zuby, návštěva zubaře, pro koho je to téma příjemné? Asi jsou lidé, kteří mají chrup dokonale rostlý a bez kazů. Já to však nejsem. Ne, že bych snad měla každý zub okrášlený zubní vrtačkou. Zato už od základní školy vím, že „mám nosit rovnátka“. Náš bývalý školní kolektiv byl dost drsný (dobrý prospěch +  brýle = vstupenka mezi outsidery). Odmítla jsem k tomu přidávat ještě další psychickou újmu v podobě rovnátek. Škoda, mohla jsem mít pěkné zuby.

 

Lepší než drátem do oka (je drátem do zubů)

Rovnátka vždy vzbuzují pozornost. Ať už vás protějšek lituje, nebo se vám posmívá. Slyšela jsem několikrát větu, proč si je chci dát tak „pozdě“, doslova řečeno „na stará kolena“ (je mi 33). Také doma mě v mém rozhodnutí podpořili. Proč prý si chci dávat si do pusy „lešení“. 

 

Nech si zuby opravit, ať je můžeš vystavit

Tak řeším, jestli mám řešit. Horní zuby jsou sice křivé, ale tak nějak souměrně (i dle slov odborníka) a překřížená dolní „kusadla“ není skoro vidět. Takže rovnat, nebo nerovnat? Pro první variantu mě naklonila moje (nová) paní zubařka. Spodní zuby jsou stěsnané, takže se nedají pořádně vyčistit. Je otázkou, kdy se začnou kazit.  

 

Na rodičovské pauze se zdá být skoro ideální čas pro dvouletý projekt jménem: „Léčba nesprávného postavení zubů a odstranění  závažných vad skusu“. Dotaci z EU ale nečekejte.

Takže OK, návštěva odborníka - ortodontisty. Nejprve jsem odeslána pro rentgenový snímek, který ukáže stav kořenů a odhalí případný skrytý kaz. Potom mi v ordinaci pomažou zuby speciálním gelem a z této matrice později vytvoří model celého chrupu. 

 

Verdikt zní: vytrhnout 4 zuby a rovnátka na 2 roky. Berete?

 

Plusové body pro rovnátka

 

 • Lepší čistitelnost zubů (rozšíření mezizubních prostor).  
 • Vyšší prognóza chrupu  bez kazů – snadnější přístup k zubům = účinnější vyčištění. Když vás to stálo tolik úsilí, bolesti, času i peněz, to si sami dáte pozor na prevenci. 
 • Vyšší estetická hodnota – samozřejmě po ukončení léčby.
 • Příznivá cena (za standard)
 • Nucená dieta – pro někoho pozitivum. Po trhání zubů a při jejich posunování v rámci „rovnání“ přejde na jídlo chuť.

 

Body proti

 

 • Bolestivost – není to tak strašné. Nepříjemné je trhání zubů (pokud je nutné – a většinou je). Provádí se „bezbolestně“ pod analgetickou injekcí. Bolí to hlavně po zákroku. Když vyprchá účinná tlumící látka a čelist přijde tzv. k sobě. Hojení trvá asi týden. Usazení zubu v nových pozicích trvá (bolí) cca 4 - 7 dní. Zámečky v ústech tlačí (zhruba 1 týden po nalepení).
 • Čas – zuby se do nových pozic dostanou poměrně rychle, nicméně jejich pevné ukotvení trvá delší dobu. Rovnátka se nosí většinou 2 roky. Poté následuje ještě zhruba 3 roky dlouhá doba, kdy se nosí snímatelná rovnátka na noc. 
 • Nižší estetická hodnota – v průběhu rovnání. Pokud začne léčba nejprve na spodních zubech, nemusí si okolí hned všimnout změny. Ta nevšímavější část okolí si aparátu na dolním patře všimla až po půl roce.
 • Omezení – než se zuby relativně ukotví, viklají se a kousání bolí. Čerstvou chlebovou kůrku a flákotu masa zatím odepište. Doporučuji koupit odšťavovač, využijete.
 • Musím ještě dodat kyselou pachuť z lepidla, kterým jsou přilepené zámečky. Postupně slábne. (Ještě po 3 měsících jsem měla všechna rána kyselá).
 • Delší doba potřebná na vyčištění zubů.
 • Částečně ztížená artikulace a zvýšená tvorba slin.

 

Léčbu nejrůznějších vad skusu je možné provést kdykoliv. Ačkoliv u dětí se dostavují rychlejší a lepší výsledky, rovnátka nejsou omezena žádnou věkovou hranicí. Většinou se nechávají "pracovat" alespoň 2 roky a poté je nutná takzvaná retenční léčba (zhruba tři roky). 

Zdá se tedy, že během rodičovské pauzy je ideální čas pro vytvoření úsměvu ala holywoodská hvězda. Člověk si alespoň uvědomí hodnotu takové "samozřejmosti", jako jsou zdravé zuby. 

 

V dalším pokračování si řekneme něco o typech a složení rovnátek a taky uvedeme cenu některých modelů: Zadrátovaný úsměv nebo Invisalign: Neviditelná rovnátka?

Mohlo by vás zajímat:

Český Yellowstone u Turnova, aneb zápisky z mládí Baby i Panny

8 důvodů, proč ženy nepotřebují super káru

Mamut na cyklostezce

Milá ženo, máš doma uklizeno?

 

V úvodní koláži použit obrázek od Schristie.

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.