pro spokojený život

Svobodně nesvobodná volba: POTRAT

14. 09. 26
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2987

V Čechách chybí informace pro ženy, které neplánovaně otěhotněly. Pokud je partner i rodina odmítne, často ve stresu zvolí řešení, které by je normálně vůbec nenapadlo. Mnoho z nich pak do konce života žije s pocitem, že zabily svoje dítě. Proč se u nás nemluví o Postabortivním syndromu a co je zač?

Každý z nás, ať už to ví nebo ne, zná osobu, která řešila a nebo podstoupila potrat.

 

Zavři oči – problém zmizí (?)

Je mnoho témat, o kterých se v naší společnosti mluví málo. Děláme, že nevidíme umírání starých lidí v nemocnicích, že nevíme o postižených lidech, zavřených v ústavech. Neradi slyšíme o násilí v rámci rodiny, o týraných dětech, o potratech,… 

 

Těhotenskou průkazku nebo žádanku o potrat?

V roce 2013 zjistilo přes 100 tisíc žen, že je těhotných. Většina z nich se radovala a chystala výbavičku. Skoro 20 tisíc z nich, ty které otěhotněly neplánovaně, prožívalo zcela jinou situaci. Ať už měly důvod jakýkoliv, pokud nemají podporu partnera a (nebo) rodiny, ocitly se ve velice složité situaci.

 

Pokrytectví "čisté" politiky

V některých zemích je interrupce zakázaná (Irsko, Malta,..) nebo silně omezena (Polsko, Itálie). Tyto státy pokrytecky vykazují čistý "potratový rejstřík", ale jejich ženy riskují zdraví a svobodu při nelegálních zákrocích. Zákazy cesta skutečně nevede.

 

Potrat jako předvolební kampaň 

Zákaz interrupce se pravidelně objevuje jako "volební program" do té doby neviditelných poslanců. Jednoduchá věta: "Zakažte potraty!" spolehlivě spustí lavinu argumentů a hlavně emocí. 

Navíc současné společenské klima k potratům značnou měrou přispívá, viz článek Kolik stojí dítě? Také se někdy zapomíná, že se nejedná jen o životy novorozenců, ale také o dotyčné ženy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vývoj počtu potratů v ČR za posledních 10 let. Pouze Umělá přerušení těhotenství (UPT), nezahrnuje samovolné potraty ani mimoděložní těhotenství. Zdroj ÚZIS ČR, Potraty v roce 2013.

 

Včera bylo pozdě

V ČR je potrat legální už od roku 1957. Umělé ukončení těhotenství se u nás provádí do 12, lépe do 8 týdne stáří plodu. Graviditu lze spolehlivě prokázat od 5 – 6 týdne. Z toho plyne, že na tak zásadní, doslova životní rozhodnutí, má žena jen několik málo dnů, maximálně pár týdnů!   

 

Legrace jménem interrupce?

V dnešní době je potrat stejně dostupný jako vypsání antikoncepce.Pokud žena dítě neplánuje, ale otěhotní, je to takříkajíc první varianta.

Jestliže partner dítě nechce, pošle jí k lékaři. Ten jí zákrok nabídne jako možné "východisko". Vysvětlí jí, že se jedná o (téměř) triviální operaci. Ale pozor: nesmí se otálet. 

 

Všechno co uděláte bude použito proti vám

Rozhodnutí v časovém presu a pod velkým psychickým tlakem většinou nebývají ta nejlepší. Zvláště pokud se řeší zásadní životní otázky.

Objektivní posouzení situace a dostatek času se ženě většinou nedostává.  

Místo seriozní diskuze nastupuje tvrdá manipulace, kritika a osobní útoky.

Argumentuje se ekonomickými důvody, nevyhovujícím bydlením, nedokončenou školou, problematickým vztahem. Někdy je okolím snižována i schopnost těhotné být dobrou matkou. 

Kdo je tak silný, že ustojí svůj názor SÁM proti všem?

Není ojedinělé, že otec dítěte tzv. nechá rozhodnutí na matce (= alibisticky se distancuje od situace).

To ale znamená, že žena zůstává na vyřešení sama.  

Nakonec zvolí východisko, které se nabízí skoro samo. Podepíše žádost o provedení interrupce.

V lékařské praxi se tomu říká "svobodné rozhodnutí ženy". 

 

Výčitky a obvinění

Jak uvádí Dominika Špačková , poradkyně pro ženy a podnikání na mateřské:

"Je obrovská škoda, že vůbec neexistují informace, jak se rozhodovat ohledně nechtěného těhotenství. Přitom je to téma, které se mnou zpětně řeší mnoho klientek. Některé z nich ještě po dvaceti letech žijí s pocitem, že zabily svoje dítě".

"Těhotné ženě se často řekne, že musí SAMA učinit rozhodnutí. Mnohem raději by slyšela: my ti pomůžeme, společně to vyřešíme. Často jde na potrat právě proto, že si myslí, že to sama nezvládne. Jenže pak jí nastanou muka. Obviňuje se, že to byla ona, kdo dítě zabil.To, že měla nedostatečnou podporu, nevnímá ".

 

Není cesty zpět

Podle webu Popotratu dochází u 99% "postižených" žen ke zhroucení životních hodnot.

  • Padá především představa, že se potratem něco vyřeší.
  • Nastupuje deziluze – o partnerovi, sobě samé, o rodině.
  • Jediné, co má najednou smysl, je nenarozené dítě (už ne nějaký "zárodek"), ale to je definitivně pryč. 

 

Postabortivní syndrom (PAS)

Pro ženu je potrat (spontánní i umělý) vždy vysoce traumatizující záležitostí.

  • Hovoří se o souboru příznaků, které postihují všechny ženy po jeho prodělání - Postabortivní (Post-interrupční) syndrom.
  • Jeho dopady na ženskou psychiku jsou srovnatelné s šokem prožitým po živelných katastrofách nebo při velké autonehodě.
  • Obětem těchto velkých neštěstí jsou posíláni na pomoc specialisté. Ženy, které po potratu prožívají obdobné stavy, jsou ponechány samy sobě. 

 

 Důvody, proč se zabývat stále vysokou potratovostí 

  1. Psychosomatické – nehledě na vysoce traumatický zážitek, se kterým se mnoho žen nevyrovná celý život, je často zmiňováno zvýšené riziko rakoviny prsu [1].  
  2. Rodinné – více než 20% párů se rozpadne do 1 roku od potratu [2].
  3. Demografické – Češi vymírají. Ne kvůli potratům, ale kvůli nízké porodnosti.

Přirozená obměna obyvatel Čech  (živě narození – zemřelí) je v červených číslech: více lidí zemře, než se narodí. V roce 2013 byl "přebytek" mrtvých 2 400 osob.

  • Pokud by existovala (ekonomická a společenská) podpora žen, které se ocitly ve svízelné životní situaci, mohlo by se každý rok narodit skoro dvacet tisíc dětí navíc. (Počet aborcí na žádost ženy byl v roce 2013 celkem 18 364 potratů).

      4. Sociální –  naše společnost nepodporuje mateřství. Nepodporuje matky. Vícečetné rodiny sociálně vylučuje. Viz tento článek.

 

Kam se obrátit o radu

Mnoho lékařů existenci PAS vůbec nepřipouští. Odmítají PAS jako výmysl těch, kteří zakazují potraty.

Většina gynekologů svoje pacientky o PAS neinformuje. Ve své praxi nemají čas ani oprávnění zjišťovat, proč žena žádá potrat.

Nechtějí zákrok zlehčovat, ale ani pacientky "strašit".  Velmi často se jedná o lékaře-muže. Muž často považuje potrat jen za chirurgický zákrok - nejedná se o jeho tělo a nezná pocit "být těhotný". 

 

Možná i z těchto důvodů u nás není specializované pracoviště pro léčbu žen, které postihl postabortivní syndrom. Odbornou psychoterapeutickou pomoc nabízí společnost AQUA VITAE nebo Svoboda volby

 

V článku byly použity informace z webu Po potratu  a Ústavu zdravotnických informací - Národní registr potratů. 

 

Zdroje

[1] Vliv potratu na rakovinu prsu zkoumalo velké množství studií. Výsledky jsou často zcela rozdílné. viz třeba článek na Wiki Modrý koník

[2] Lifeissuees.net - studie doktorky Colemanové o neplánovaných těhotenstvích, posouzení vlivu partnera a rodiny na rozhodnutí žen jít na potrat, v angličtině.

 

You might also like

Kolik stojí dítě?

Není plenka jako plenka

Recept na domácí prací prášek

 

 

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.