pro spokojený život

Zkušenosti české aupair - 15. závěrečný díl

15. 01. 26
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 1768


V tomto seriálu jsem popsala svoje vzpomínky na roční pobyt ve Spojeném království. Ačkoliv jde o stát vzdálený hodinu letu od ČR, kultura, společnost i minulost je tu jiná. Některé věci tady fungují lépe a jednodušeji než u nás. Snad proto zvolí někteří příchozí Britský ostrov za svoji novou vlast. To ale nebyl můj případ. Možná, že v Čechách není všechno perfektní, ale pořád se tu ještě cítím doma. A tenhle pocit jsem v United Kingdom nikdy neměla. Ale pochopila a naučila jsem se tady mnohé. Mimo jiné i to, že teoretická výuka jazyků z našich škol naprosto nepřipraví do skutečného života. Také mě dost šokovalo, jak mizerné a zastaralé vědomosti o "východním bloku" panují mezi větší části zdejší populace. A i o tom byl toto povídání.

V době mého odjezdu jsem už nebyla ve věku typické pro au-pair (bylo mi 24 let). Čerstvá absolventka VŠ, svobodná a bezdětná.    O "kariéře" au-pair jsem nikdy předtím neuvažovala, můj sen to rozhodně nebyl. Ale věděla jsem, že je to asi poslední možnost, kdy můžu na tak dlouho vycestovat. Chtěla jsem zlepšit angličtinu, poznat "svět" a srovnat si životní hodnoty. Pomáhat u hostitelské rodiny je stále velmi levnou a jednoduchou možností, jak žít v cizí zemi.

 

Věčný Žid, černý afričan a Nokia 3310

Moji první zaměstnavatelé byli ortodoxní židé. Bylo zajímavé poznat jejich styl života, ve kterém vše ovlivňují zákonitosti košer a hebrejská bible Tóra. Ta určuje i to, co se (ne)může jíst. Ale i zvíře povolené k jídlu, které nebylo správně zabito, je nevela (zdechlina) a nejí se. Masné a mléčné výrobky se nesmí míchat, dokonce ani na talíři. židé 

Další zaměstnavatelem byla černošská rodina, která žila dost typickým rychlým způsobem dnešní doby. Vzdělaní, ale příliš zaměstnaní rodiče, měli 2 malé dcerky. Občas chodili do kostela, jednou ročně na dovolenou a největší atrakcí jejich dětí byla návštěva dětského koutku v shopping centru.

Vyzkoušela jsem si i klasické zaměstnání v továrně na repasování mobilních telefonů. Práce to byla za minimální mzdu. Z toho důvodu zde byla slyšet hlavně polština, slovenština, čeština a vedoucí mluvili francouzky. V cizině daleko více než doma fungovala národní soudržnost.

 

Cestování, jídlo a škola rozšiřují obzory (?)

Ráda jsem cestovala. Mají zde nekonečné spleti cyklo a pěších stezek s asfaltem lepším než na naší D1. Většinou jsou prázdné. Vlaky jsou v Anglii brané jako komfortní přeprava pro úředníky a manažery. Vagóny jsou čisté, spoje dochvilné, ale také dost drahé. Anglický venkov je příjemně upravený a malebný jako ve filmech Agathy Christie. Londýn a stará sídla lordů mají také skvělou atmosféru. cestování

Strava je otřesná. Doma vaří už jen Jamie Oliver a staré babičky. Snídaně přeslazená, oběd žádný, večeře pozdní a tučná. Jako aupair jsem měla skoro pořád hlad. Nejčastější jídlo byla kupovaná pizza a Mc´Donaldovy pochutiny. Většinou jsem se dojídala sladkostmi, které jediné byly ve "spíži". Za pouhý rok jsem přibrala 6 kg , ačkoliv tady doma si už několik let držím svoji standardní váhu. strava

Dost mě překvapil systém anglického školství, zcela jiný než u nás. Děti ve škole nemají učebnice (jen listy na konkrétní předmět), nejsou známkovány, ale slovně hodnoceny. Vypichuje se jen to dobré. Někdy až takovým způsobem, že by i sériový vrah byl milý chlapík, který krásně maluje. Zjistíte, že při hledání zaměstnání vůbec nepomůžou české zkoušky. Tituly z VŠ jsou k smíchu, pokud neumíte dobře anglicky. Hierarchii cz škol tady neznají a navíc jí pohrdají coby "komunistickou". (I v dnešní době). Na druhou stranu, většina angličanů je stěží gramotných. To, co se učí v kurzech pro pokročilé (většina místních je ani nedokončilo), se u nás učí děti už na prvním stupni. 

V této návaznosti nepřekvapí informace, jakou mají starousedlíci povědomost o stavu střední a východní Evropy. Své bytné jsem například překvapila tím, že znám internet a umím používat PC. Prý, jestli jsem ráda, že si konečně můžu koupit všechno, co chci. Jeden starší pár se mi dokonce omlouval za Mnichovskou zradu. V jejich představách chodíme v selských krojích, nabízíme návštěvníkům chleba se solí a obilí svážíme z polí žebřiňáky. Doslova. V místní knihovně jsem našla aktuální "učebnici" vlastivědy. Byla asi 20 let stará. Po jejím prolistováním jsem se skoro politovala, z jak nuzného regionu pocházím. detaily

 

Všude dobře, doma nejlépe?

V Anglii oficiálně nesmí být znevýhodňováni cizinci (u nás taky ?), přesto jsem si tam jako doma nikdy nepřipadala. Na rozdíl od mnohých známých, jsem v UK nezůstala. Odjela jsem do „světa“ na zkušenou, ne získat nové občanství. A také se mi nechtělo začínat celý život (osobní i pracovní) úplně od nuly. 

Terárista není terorista

Týden před mým odletem zmařila policie (prý) teroristický útok na londýnské letišti Heathrow. Aerolinky v reakci na to zrušily 250 letů z celkových 550. Zároveň se velmi zpřísnila bezpečností opatření. Nevěděla jsem, jestli vůbec odletím domů…  Příruční zavazadlo do kabiny bylo zrušeno, mohly se vzít jen osobní doklady v průhledném plastu. 

Když si vlezu pod necky, mluvím dobře anglicky

Po příletu domů jsem se nemohla v první chvíli aklimatizovat na českou vlnu. V krámu jsem prodavačku opakovaně oslovovala anglicky. Bylo fajn myslet v angličtině. Dnes už ten "problém" nemám. Bohužel. 

Velký pán ouřada, razítka si pořádá

Nějakou dobu po příjezdu jsem byla evidovaná na českém úřadu práce. Moje zaměstnání v továrně na mobily mi náš úřad práce uznal. Musel se ale doložit konkrétní EU formulář vyplněný z anglické sociální správy. Ten jsem naštěstí měla. 

Děláš za hubičku, skončíš na chodníčku

Je jedna skutečnost, na kterou zprostředkující agentury moc neupozorňují.  Doba strávená jako aupair se nejen nezapočítává do výplaty jakýchkoliv sociálních dávek (v UK i v ČR), ale  ani do odpracovaných let. Já byla aupair jen půl roku, ale některé holky takto sloužily mnoho let. Předchozí aupair z Ashfordu dokonce víc jak 10! Celkově aupair nelze považovat za výnosné zaměstnání. O nějakých příjmech se dalo mluvit, až když jsem začala pracovat v továrně. 

 

Volám nashledanou!

V Anglii jsem strávila zhruba rok života. Někdy to bylo docela emotivních 12 měsíců. S odstupem mnoha let snad mám relativní nadhled. Zpětně se ten pobyt jeví jako jedna velká dovolená. Což  je celkem běžné medování historie.

Každopádně to pro mě byla zajímavá škola života. Děkuji za ni a doporučuji všem.


V plánu je kompletní vydání toho seriálu formou e-booku ke stažení zdarma. Nově budou doplněné některé pasáže a přidány dosud nezveřejněné fotky. Měli byste zájem? wink 


 

 A jaké jsou vaše zkušenosti ze zahraničí? Podělte se  s námi o váš příběh. 

 

Předchozí část Zkušenosti české aupair - 14. díl

Zkušenosti české aupair – 1. díl

Pro ty, kteří si rádi přečtou další postřehy ze života v této zemi nebo mají v plánu cestu, doporučuji tyto stránky:

Lochneska a Anglie.

Cestování z jiného ranku Nepál - ve stínu Mount Everestu.

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.