pro spokojený život

Zadrátovaný úsměv nebo Invisalign: Neviditelná rovnátka?

15. 02. 06
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 3333

Chcete-li mít rovné zuby, nezbývá než je na 2 roky zadrátovat. Nebo snad ne? Jaké jsou nové možnosti pro 21. století? Existuje něco jako neviditelná rovnátka? V prvním dílu věnovanému této tématice jsem nastínila nejen důvody, ale i případná negativa jejich pořízení. Pěkné rovné zuby nejen pohledově omlazují a dobře se čistí. Jsou také dobrou vizitkou jejich majitele. Jaká je cesta k jejich získání? 

Co jsou rovnátka? 

Za první rovnátka se považuje tzv. Fauchardova páska, kterou zmíněný pán popsal již v roce 1728. Byl to zlatý drátek, který se nitěmi přivázal ke dvěma kotevním zubům. 

Správné pojmenovaní rovnátek je ortodontický aparát. Je to zdravotní pomůcka, která slouží k léčbě nesprávného postavení zubů a k odstranění závažných vad skusu. Mohou být na horní i dolní čelisti. V zásadě je dělíme na snímatelná (pro děti) a fixní (pro dospělé, jsou v ústech nepřetržitě po celou dobu léčby). Snímatelná rovnátka v tomto tématu vynecháme.


Kovová fixní rovnátka.

Klasika. Včera, ale i dnes. Pro stomatologii se využívá chrom-niklová ocel (úplně přesně je to: chromniklová austenitická nekalitelná korozivzdorná ocel typu 18 - 8) a také (nikl)titan. Z nich se vyrábějí kroužky, zámečky a tvrdé/měkké dráty. Kovový aparát není zrovna vrchol krásy, nicméně stále platí, že tato varianta vychází cenově nejlépe. Je navíc velice účinná, takže se s ní dají vyřešit i velmi vážné vady chrupu. Dá se použít prakticky v každém věku, limituje snad jen špatná ústní hygiena (čuníci rovnátka nedostanou) a vytíženost kvalifikovaných lékařů specialistů. 


 Neviditelná rovnátka Invisalign

Poslední novinkou jsou tzv. neviditelná rovnátka Invisalign. Jsou to na míru (předem) vyrobené matrice z průhledného plastu (gelu). Ačkoliv se jedná o snímací aparát, má účinnost posunu zubů jako fixní rovnátka. Po cca 2 týdnech nošení, když se zuby dostanou do požadovaného směru, folie se vyhodí a pacient si sám nasadí novou. To se děje cca 14x až 40x, podle závažnosti vady. Metoda je doporučována jen pro dospělé pacienty s lehkým typem defektu, kde není nutné trhat zuby. Jednotlivé nosiče se vyrábějí v USA, podle amerického patentu. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost. Cena záleží na počtu matric, začíná zhruba na 120 tisících Kč.

Neviditelná lingvální rovnátka

 

Známé (a drahé) jsou také lingvální (opět neviditelná) rovnátka, aplikovaná z vnitřní, jazykové strany zubů. Opět se doporučují při méně závažné vadě. Jsou náročné pro zubaře (vyrábějí se individuálně pro každý zub) i pro pacienta (pracné čištění a vyšší riziko vzniku kazů). Asi vám odřou nejen jazyk, ale i peněženku. Můžete je mít od zhruba 80 tisíc korun na obě patra.

 

 Keramická rovnátka

Pokud se vrátíme mezi nabídku dostupnou pro větší část populace, najdeme i zde méně viditelná rovnátka. Tento komfort za přijatelnou cenu nabízí aparáty z keramiky nebo plastu v barvě zubu. Estetický efekt lze doplnit i drátem v bílé barvě. Oproti kovovým zámečkům jsou větší, ale netlačí tolik v ústech. Jsou vyrobeny z dražších materiálů, tedy i vy si připlatíte o cca 5 000 Kč proti "plechu".


Jak na rovné zuby

Doporučení k odborníkovi vypíše zubní lékař.  Na ortodoncii si vás nejdříve důkladně prohlídnou a to i z profilu. Lékař posoudí postavení čelistí, tvar chrupu, předkus,.. Výsledkem vstupní prohlídky je rozhodnutí jak léčit, orientační časový plán a odhad rozpočtu. Pokud i přesto trváte na léčbě, pokračujete na rentgenové vyšetření. To má za úkol zjistit aktuální stav všech zubů a najít skryté kazy.

Gelová svačinka v ceně
Poté si necháte zuby potřít dost divnou pastou. Po zaschnutí se změní v pevný, ale pružný gel, který lze ze zubů sloupnout. Tato matrice poslouží pro vytvoření sádrového odlitku celého chrupu. Analýzou modelu lékař vidí, jak do sebe čelisti „zapadají“ a kde a jak se dotýkají zubní plochy v okamžiku skousnutí.
Na specializovaných zubních klinikách vytváří model chrupu speciální skener - metodou 3D skenování.  

Popis rovnátek

Zámečky – tvoří "vodící lištu" pro drát, který se do nich připevňuje. Zámečky jsou napevno přilepeny k jednotlivým zubům. Mohou být kovové, z transparentní plastické hmoty nebo z keramiky.

Ortodontický drát - slouží k posunování zubů, je vložen do zámečků. Díky svým vlastnostem (tzv. tvarové paměti) má v místě ohybu (tam kde chceme změnu) tendenci se rovnat, tj.vrátit se do původní polohy. Tím se vytváří síly, které tlačí na zuby. Během léčby se drát několikrát mění.

Separační gumičky - jsou to gumová kolečka, zuby oddělí a vytvoří mezizubní prostor nutný pro usazení kroužku (viz dále). Nasazují se cca 3 dny před vlepením fixního aparátu.

Kroužky – kovové, zajišťují ukotvení rovnátek v ústech. Nejčastěji jsou na zadních stoličkách. Obepínají celý zub po obvodu, takže nehrozí odlepení jako u zámečků. 

 

Vlastním 20 zámků. Bohužel jen těch zubních

Zámky se lepí na jednotlivé plošky zubů. Sklovinu je nutné před jejich nasazením očistit brusnou pastou a naleptat její povrch působením kyseliny fosforečné. Po sejmutí zámků se sklovina zubu (prý) opět dotvoří. K vlastnímu upevnění zámků se používají  různá „lepidla“ -  např. polykarboxylátový cement, epoxidové pryskyřice a jiné chemické lahůdky.

Do zámků se vloží speciální drátek, který vytváří tah na zuby. Celý aparát je v ústech uchycen na zadních stoličkách pomocí kotevních kroužků. 

 

V další části si řekneme aktuální ceny za (nad)standard.

 

Kam dále?

Jste na rodičovské? Nechte si srovnat zuby!

 

 Zdroje ilustrací:

úvodní obrázek - autorka

  1. US klinika 
  2. dentální kancelář
Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.