pro spokojený život

Rodinné konstelace: Cizí světy nejsou ve vesmíru, ale v nás

15. 02. 15
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 1654

 

Konstelace patří mezi ty věci, které fungují, ačkoliv věda neví proč. Jako když tvrdila, že čmelák je moc tučný a s krátkými křídly, a proto se neudrží ve vzduchu. Jenže on to neví a létá. Rodinné konstelace účinně čistí skryté bolesti, které se v rodině dědí po generace. Odstraňují hradby mlčení, zapomnění i sebe-obelhávání. Pomáhají tam, kde medicína nezná odpovědi. Na bezejmenné smutky, na podivné chování „bez příčiny“ nebo na nikdy nevyřčené otázky k již mrtvým příbuzným.

 

Přijmi nebo nech být
O rodinných konstelacích (RK) jsem slyšela už před mnoha lety. Trvalo dlouho, než došlo na moji osobní zkušenost. Možná jsem se podvědomě bála toho, co tam uslyším. A nebyla jsem určitě sama..
Mnoho lidí odmítá „vystavovat“ svoje nitro. Tvrdí, že se stejně jedná o nevědeckou neseriozní blamáž. Ti, kteří se konstelací účastnili, tento dojem nemají. Pravdou ovšem je, že k absolvování RK si musí každý dojít sám. Nelze nutit nebo přemlouvat. Důležitá je otevřená mysl.

Jak konstelace probíhají
Účastníků bývá kolem deseti. Po krátkém seznámení s lektorem, který konstelace povede, se navzájem představí jednotliví účastníci. Ten, kdo si chce nechat postavit osobní RK předstoupí a nastíní, co chce řešit. Jaké osoby vystupují v jeho příběhu. Pak si sám vybere „z hlediště“ své zástupce do těchto rolí, včetně sama sebe. Všechny přivede do pomyslného středu a rozmístí je tak, jak to cítí. Pak odstoupí a dále do děje nezasahuje. (Pokud k tomu není vyzván). Z režiséra se stává divák.

Cítím pocity
Delegovaní účastníci jsou zvláštní silou vtaženi do svých rolí. Většinou se postaví zcela jinak (odstoupí od sebe, přejdou celou místnost na druhou stranu,…) než jak je nastavil “režisér“. Někdy začnou hned hovořit, nervózně přecházejí, přeskakují z nohy na nohu. Nebo mají naopak pocit, že mají nohy „vrostlé“ do země nebo se musí posadit. Vždy to odpovídá naturelu toho, koho představují. Lektor všechny tyto věci bedlivě sleduje a vyhodnocuje.

Co na srdci, to na jazyku
Každý ve své roli říká, co cítí. Jestli se mu v té situaci líbí nebo ne. K jaké osobě ho to táhne, kdo ho odpuzuje a proč. RK vede lektor, který do vlastního děje (až na výjimky) nevstupuje. Koriguje vývoj situace, aby se dospělo k rozřešení. Ptá se jednotlivých účastníků, co by jim pomohlo, co je přivedlo k nějakému rozhodnutí, co by chtěli jinak. Pokud to je nutné, přivede do konstelace další účastníky z řad dosud přihlížejících. Někdy jim prozradí, koho zastupují. Většinou to ale nevědí a nemohou tedy nijak ovlivnit svoji roli.

Vyzkoušej si cizí kůži
Přesto je s podivem, jak dokáží být všichni „herci“ tohoto konstelačního „divadla“ propojeni se svými skutečnými „předlohami“. Drobná tichá žena, která netuší, že představuje despotického manžela. Najednou „vyroste“, zhrubne a používá gesta i slova dominantních mužů. Dokonce volí sobě nepodobné fráze, které ovšem pasují na vyjadřování dotyčného.

Plakat povoleno
Ovšem největší váhu mají pocity. „Připadám si jako …., tohle se mi (ne)líbí…, chtěl bych, aby udělali toto a ne tamto ... je mi to líto“. Takové věty lze často na RK slyšet. V závislosti na emočním náboji scénáře se také docela dost pláče. Jsou to však slzy očistné a uzdravující. To ovšem nic nemění na jejich intimitě, která patří pouze účastníkům. Proto se z konstelací nikdy nic nevynáší ven.

Z režiséra herec v hlavní roli
Teprve když „režisér“ viděl svůj problém zvenčí, je mu dovoleno vstoupit. Děje se tak v bodě rozuzlení (určí lektor). Iniciátor RK s poděkováním propustí zástupce, který hrál jeho roli, a převezme jeho (svoji) úlohu. Někdy tím v podstatě konstelace končí. Pokud se jedná o hodně těžkou, novou situaci, může dotyčný setrvat ve „hře“ ještě dlouho.

Nahá pravda
Jednotlivé konstelační „hry“ ukončuje lektor. Buď došlo k vyjasnění situace nebo iniciátor v danou chvíli více neunese. Všichni, mimo hlavní osobu, si z konstelací „vystoupí“ (úkrok stranou). Hlavní aktér v situaci zůstává a snaží se strávit výsledek.
Někdy to docela bolí. Tím, že situaci hrají zástupci a ne osoby samy, je celá scéna maximálně upřímná. Vše se říká naplno, bez příkras a falešných zástěrek studu nebo ohleduplnosti. Pravdu je někdy těžké slyšet, natož přijmout.

Poznej svoji vnitřní ženu
Mě osobně překvapilo, že v příbězích mohou vystupovat nejen zástupci skutečných lidí (živých i mrtvých), ale i vlastností (štěstí, dospělost,…), věcí (peníze, duch domu,..) nebo třeba vaše srdce nebo vnitřní dítě.

Pro koho?
Většina příchozích má za sebou složitou životní cestu. Dlouhodobě valí nějaké vnitřní závaží, které chtějí odložit.
Jestli jste dočetli až sem, pravděpodobně by vám RK mohly s něčím pomoci. S čím – to víte jen vy.

Zážitek z Konstelací je nesdělitelný. Zažijte svůj vlastní. Doporučuji Studio Life.

 

Mohlo by vás také zajímat:

Popelka po svatbě spáchala sebevraždu - 1. díl

8 důvodů, proč ženy nepotřebují super káru

Tajemná hora Keltů

Milá ženo, máš doma uklizeno?

Líbání pod deštníkem zakázáno

Mamut na cyklostezce

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.