pro spokojený život

Sebeobrana Krav Maga pro ženy: Lepší paranoidní než mrtvá!

15. 03. 07
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2624

 

Znáte pravidla bezpečného chování, víte jak předcházet fyzickému útoku, kdy máte začít křičet a jak si správně vyžádat pomoc z okolí? Jak deeskalovat (snížit) napětí, jak využít běžné předměty (klíč, klacek) k sebeobraně, kdy už (ne)utíkat? Praktické kurzy sebeobrany Krav Maga vás naučí, jak jednat v krizové situaci. Důležité je být připravena!

Bojový systém Krav Maga (KMG) vznikl z "běžných" situací, pro okamžité použití. Lektoři KMG si zakládají na tom,  že naučí bránit se každého. Včetně žen a dětí.

Na rozdíl od většiny „teoretických“ bojových sportů, KMG nemá katy ani pevná pravidla. Když bojujete o život, také neexistují žádná omezení, vše je povoleno. 

Základní principy KMG - v co nejkratším čase:

  • Způsob co nejvíc škody.
  • Přejdi z obrany do útoku.
  • Použij veškeré dostupné prostředky k získání výhody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O tom, jak může Krav Maga pomoci ženám je následující rozhovor s Petrou Handlovou, která připravuje v sekci KMG projekt určený ženám: "Nenechte si ubližovat".

 

     1. Co Vás přivedlo ke Krav Maga (KMG)?

Pracovala jsem v poradenském centru pro týrané ženy. Ředitel KMG Jakub Otipka nás tehdy oslovil s nabídkou spolupráce. Nabídl nám úvodní seminář a potom jsme měli možnost absolvovat třídenní Kurz přežití pro ženy. Musím říct, že mi to úplně proměnilo pohled na osobní bezpečnost. I na způsob jak se já nebo moje děti pohybujeme po městě.


   2. Využíváte Vy sama znalosti z Krav Maga? Zažila jste nějakou situaci, kdy Vám nebo jiné osobě KMG pomohla?

Znalosti z Krav Maga využívám hlavně preventivně. Jak jsem říkala, docela se mi proměnil způsob, jakým přemýšlím o svém bezpečí, takže večer chodím vždycky s pepřovým sprejem, rozhlížím se kolem sebe, nesedám např. do druhého vozu v tramvaji apod. Také jsem poučila své děti o tom jak se bezpečně chovat. Často nejde o žádné zázraky, spoustu dětí třeba nezná nazpaměť telefon svých rodičů. Když se jim pak vybije telefon, nebo jej ztratí, jsou bezradní. A syn už chodí také trénovat.

 

   3. Co nabízí KMG ženám?

Pořádáme jednodenní semináře, ale i kurzy třídenní a dlouhodobé. Stručně by se daly rozdělit na akce pro ženy, které už něco umí (už na nějakém semináři KMG byly) a pro ženy, které jsou úplné začátečnice. Zakládáme si na tom, že naučíme bránit se každou ženu. 

 

   4. Co byste řekla k častému názoru, že svět přece není tak zlý a za každým rohem nečeká násilník.

Někdy je těžké najít hranici mezi opatrností a paranoiou. Z mého pohledu je lepší být trochu paranoidní, než později litovat. Taky se říká, že štěstí přeje připraveným. Víme, že drtivá většina útočníků si vybírá snadnou oběť. Pak nepřekvapí, že lidem, kteří trénují Krav Maga se konflikty spíš vyhýbají. Už něco v řeči těla říká, pozor, se mnou to nebude jednoduché.

 

   5. Hodně žen v nebezpečné situaci doslova oněmí a ztuhne. Dá se naučit krizové jednání?

Určitě ano. Proto se snažíme ženy přesvědčit, aby do některého kurzu začaly chodit. Jedná se o to, vybudovat si obranné reflexy. To jde jedině opakováním. Až člověk začne jednat automaticky.

 

    6. Je pravda, že si málo všímáme svého okolí. Sluchátka v uších nebo hraní s mobilem jsou velmi časté. V autě prý nemá být nic, co prozrazuje, že vozidlo patří ženě (kosmetika, nálepky v oknech). Jaké učíte hlavní zásady bezpečnosti pro ženy?

Mezi základní rady patří: sledujte okolí a poslouchejte svoji intuici. Detailní popis, zaměřený na bezpečnost v různých prostředích, najdete na webu Nenechte si ubližovat. Každá žena si může napsat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. pro užitečný manuál osobní bezpečnosti.

 

   7. Řešíte v KMG také psychologickou přípravu?

Řešíme, určitě ji vnímáme jako důležitou součást každého kurzu. Mentální trénink je nezbytný.
Naše mysl je mocný nástroj, díky kterému zvládneme více, než se zdá možné. Bohužel i naopak. Velmi pravdivý citát je: „Myslíte-li si, že to dokážete, nebo si myslíte, že ne, tak v obou případech máte pravdu.“ (Henry Ford).

 

   8. A co bezpečnost na internetu, speciálně na sociálních sítích?

Pravda je, že pokud dáte něco na internet, měla byste se smířit s tím, že to kdokoliv kdykoliv může vyhledat a použít. Přestože budete mít na sítích dobře nastavené soukromí. Moje rada by zněla: Nedávejte na net to, co by nemohli vidět úplně všichni. Co se týká fotek dětí, já osobně se tomu spíš vyhýbám. Trochu mě mrazí, když narazím na FB profil, kde si můžu (jako úplně cizí člověk) prohlížet fotky dětí, někdy ne úplně oblečených.


   

9. Opatrnosti není nikdy nazbyt, ani na prvním rande. Magazíny se předhánějí v radách jak partnera „sbalit“, KMG radí dát do kabelky pepřový sprej ;-).

Přesně tak. On by ten pepřový sprej by měl být v kabelce vlastně pořád. A pokud jdu na schůzku s někým koho neznám je pepřák jen jedno z mnoha opatření.

 

 10. Myslíte si, že ženy mají lépe vyvinutou intuici, tzv. dar strachu? A používají ji?

Z rozhovorů s oběťmi trestných činů vyplynulo, že tato oběť několikrát intenzivně vnímala ohrožení, cítila, že něco není v pořádku. Jen se rozhodla si toho nevšímat. Takže ano, ženy mají lépe vyvinutou intuici, ale používají ji málo.

 

Děkuji za rozhovor.


Kdo je Petra Handlová
Členka realizačního týmu KMG. Má na starosti sociální média (FB profily), promo, marketing a neziskové projekty. Tvoří texty projektu „Nenechte si ubližovat“, který je zaměřený na ženy. Organizuje některé semináře a velký letní festival zaměřený na posílení žen.

Ve volném čase se věnuje józe, kterou už dlouhá léta praktikuje a také učí.

 

 

 


 

Kontakty a zdroje fotografií:  

 

Právě je vypsán termín na Kurz přežití pro ženy. Proběhne 17. - 19.4. 2015. Přihlaste se včas!

 Úvodní video bezpečného chování pro ženy. 

 

Mohlo by vás také zajímat

Proč neumíme správně komunikovat?

Popelka po svatbě spáchala sebevraždu - 1. díl

Svobodně nesvobodná volba: POTRAT

Jste na rodičovské? Nechte si srovnat zuby!

Kolik stojí dítě?

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.