pro spokojený život

FIMO královna

15. 04. 10
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2259

Kreativní maminka tří malých dětí, Michaela Karásková, pro sebe  polymer (FIMO) objevila při rodičovské "dovolené". Z prvotního okouzlení tímto materiálem, se vyklubala láska na celý život. Jak přiznává, stále ji nepřestalo fascinovat, kolik možností zpracování a jakou škálu barev FIMO nabízí. V současnosti vystavuje, prodává a učí jak na výrobu originálních doplňků. Dnešní rozhovor vám napoví, kolik času a energie se skrývá za krásnou drobností, kterou si koupíte na jarmarku.

 

 • Michaelo, jaké je Tvoje původní zaměstnání?

Mám vystudovanou integrovanou střední školu se zaměřením na ekonomiku a administrativu. Ale pracovala jsem jako asistentka prodeje v obchodě s koupelnovými doplňky a později v jednom výrobním podniku.

 

 • Kdy a proč jsi začala s polymerem?

S polymerem jsem začala v průběhu rodičovské dovolené. Vždy jsem tvořila - háčkovala, pletla, později korálkovala. Když jsem ale objevila FIMO, šlo všechno ostatní stranou. Přihlásila jsem se do projektu Polymerové školy online. Vždy, když mám pocit, že už toho znám dost, objevím nějakou novou techniku, kterou musím vyzkoušet .

 

 • Na čem dnes pracuješ?

Každý polymerový nadšenec se snaží do své práce dát něco ze sebe. U mě je to kus mé romantické duše. Ráda pracuji s texturami, pohrávám si s drobnými modelovanými kvítky, používám tlumené nebo pastelové barvy. Miluji metalické odstíny a vše co se třpytí. Vyrábím především bižuterii, nově jsem se pustila i do dárkových předmětů - likérky, zrcátka, záložky do knih. V neposlední řadě dělám ozdobné krabičky – šperkovnice, jejichž výroba je čistě můj osobní nápad a na které jsem opravdu hrdá.

 

 • Není v polymerových hmotách už moc velká konkurence?

No jak se to vezme. Třeba teď jsou skoro všichni cz-sk tvůrci zapojeni do soutěže Československá šperkařská výzva. Principem je vytvoření alespoň jednoho nového díla na dané téma za každý měsíc - po celý rok 2015. V tak velké konkurenci je hodně těžké prorazit. Malým vítězstvím jsou i pozitivní komentáře na Facebooku a like pod mojí tvorbou. Líbilo se třeba srdce vytvořené krakelovací technikou (nahoře) nebo náramek z tekutého polymeru obšívaný korálky (dole).

 

 • Kde hledáš nové nápady?

Největším zdrojem inspirace je příroda. Když se podíváte na nějakou květinu nebo zvíře, nestane se, že by něco bylo špatně. Myslím tím třeba barevně. V tomto směru čerpám z přírody opravdu hodně. Barevné kombinace, zvířecí vzory, ale i tvary a třeba textury listů, kamenů, kůry stromů, to vše se do své tvorby snažím přenést.

 

 • Jak dlouho trvá vytvořit 1 šperk?

V průměru tak tři hodiny. Složitější výrobky jsou pochopitelně náročnější i časově.

 

 • Kde si můžeme Tvoji práci prohlédnout a koupit?

Mojí tvorbu můžete vidět na FB Mysha a také na Fleru , kde si můžete vybrané zboží koupit. Mám stálou prodejní expozici v Turnově v kadeřnickém salonu v Jiráskově ulici (pod kostelem sv. Mikuláše). Ráda prodávám také na regionálních jarmarcích, třeba v Olešnici, v Karlovicích a tradičně mě můžete vidět na jarmarku u Abelova Mlýna v Dolánkách u Dlaskova statku. (Bude 9.5. 2015). Pořádám kurzy výroby kreativního šperku, aktuální je vypsán na 6. května v Turnově (viz pozvánka dole).

 

náramek z tekutého polymeru

 • Jaké máš plány do budoucna?

Jsem realista. Nemyslím, že bych se tvorbou z polymeru dokázala v našem kraji uživit, ale ráda bych se jí věnovala co nejvíce. Je to pro mě veliký koníček, dnes už zaštítěný živnostenským listem. Plánuji také e-shop. Zatím většinu příjmů za prodané zboží vracím zpátky do materiálu. Také ráda předávám svoje znalosti na kurzech FIMO pro veřejnost. Jsem teprve na začátku, takže uvidíme.

 

 • Co učíš zájemce na Tvém kurzu a pro koho je určený?

Kurz trvá tři hodiny a je vhodný pro úplné začátečníky i mírně pokročilé. Zájemce naučím základy polymerové mozaiky a jiné postupy dle přání. Mohou to být různá "kouzla" s texturami a pudry, safari vzory, podzimní lístkošperky  a další. Zatím jsou ještě volná místa na nejbližší kurz, který bude první květnovou středu 6.5 od 16 hod v Turnově (viz leták dole).

 

 • Máš tři děti. Jak zvládáš tvořit a ještě pečovat o domácnost?

Pravdou je, že tvořím převážně večer a v noci, když už děti spí. Přece jen pracuji s noži a jinými ostrými (a drahými) pomůckami, což se s dováděním našich ratolestí moc neslučuje. Hlavně musím říci, že bez velké podpory mého úžasného muže, a celé naší rodiny, bych s tvořením všeho druhu měla konec.

 

 • Jak relaxuješ?

Chodím ráda českorajskou přírodou a také do kina (poslední dobou hlavně na dětské filmy). Poslouchám rockovou muziku, třeba Škwory, 4TET nebo Čechomor. Ale největší relax pro mě je, když můžu sednout ke stolu a několik hodin v kuse tvořit, tvořit a zase tvořit.

 

Děkuji za rozhovor.


Michaela Karásková, turnovská obyvatelka a maminka 3 dětí (nejstarší potomek na snímku chybí). Kouzla s FIMO pro sebe objevila při rodičovské pauze, ale tvůrčí duch má celá rodina. Už její babička i maminka tvořily z jabloneckých korálů. Michaela absolvovala polymerovou školu Kreativní Svět Brno. Nyní hledá vlastní originální cestu. Na FIMO hmotách jí baví jejich nekonečné možnosti zpracování a barev, které umožňují vytvořit téměř cokoliv.

 


 

 Jestli toužíte poznat taje polymeru a zároveň si chcete vytvořit originální šperk dle vlastního zadání, přijďte na kurz do Turnova:

 

 

Mohlo by vás také zajímat

Kolik stojí dítě? - Česká porodnost je 30 let pod udržením populace, ale nikomu to nevadí  

rozhovor o ženské bezpečnosti: Sebeobrana Krav Maga pro ženy: Lepší paranoidní než mrtvá!

osobní zkušenost - Rodinné konstelace: Cizí světy nejsou ve vesmíru, ale v nás

sonda do dnešní doby Svobodně nesvobodná volba: POTRAT

kam vyrazit Kočárkotrasa: vojenský prostor Ralsko - inline bruslení v přírodní rezervaci

Dali byste partnerovi ledvinu (kdyby potřeboval) nebo radši do ledvin? Líbání pod deštníkem zakázáno

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.