pro spokojený život

Svědí? Šetřete zdraví i peníze. Vyrobte domácí drogerii

15. 10. 23
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 3429

Z médií znáte varování před některými potravinami. Méně se mluví o možných negativech kosmetiky a drogerie. Výrobci vás lákají na pěkné obaly a slibují "nový a lepší obsah" téměř "bez chemie". Přitom možná právě vaše dítě trpí nesnášenlivostí na "něco" v prášku na praní. U zboží koupeného v supermarketu neovlivníte složení ani cenu. Jak mnozí z vás zkusili, ve vlastní kuchyni můžete umíchat více než jen těsto na knedlíky. Proč je stále populárnější "home-made" – výroba domácí drogerie?

 

Hvězda jménem soda na praní

Asi už jste četli mnoho tipů na různé domácí "home-made" návody na kosmetiku bez chemie a ekologickou drogerii.

Pokud například víte, že hlavní složkou pracího prášku je: soda na praní, bělidlo a mýdlo, pak si jednoduše připravíte vlastní prostředek. Postup je jednoduchý a vstupní suroviny levné. Smíchat sypké suroviny v kbelíku zvládne každý. Vyjde vás to na zhruba 60 Korun za kilogram (fungujícího) prášku na praní.

 

Vypereme dočista dočista (vaši peněženku)

Přesto výsledný produkt, který kupujete v obchodech, bývá několikanásobně dražší. Platíte nejen "marži" obchodníkům, ale i drahý "obal" a někdy i známou "značku".

 

Tři obři (se) perou (o) špinavé prádlo

Aniž si to asi uvědomujeme, 90 % rychlo-obrátkového zboží v Čechách pochází od tří nadnárodních společností: Henkel, Procter&Gamble a Unilever.

Německý moloch Henkel chrlí ze svých továren Persil, Rex, Palmex, Perwol, Silan, Pur, Somat, Gliskur, Schwarzkopf, Fa, Vademekum, Bref, …

Nebo snad perete v Arielu, Tidu či Bonuxu? Vítejte v Procter&Gamble: Jar, Lenor, Wella, Pantene, Gillette, Braun, Always, Discreet, Blend-a-med, Old Spice,…

V britsko-nizozemském kolosu Unilever se vyrábí hlavně "jídlo" (Hera, Rama, Perla, Hellmann's, Knorr, nanuky Algida, Míša, Magnum, ..), ale pár jejich věcí najdete i ve vaší koupelně: Dove, Signal, Cif, Domestos, Axe, Rexona, Timotei, Radox,… .

 

Vasilisiny silikony aneb mám alergii na prací prášek

Stejně jako s jídlem, mnoho lidí si začíná uvědomovat, že záleží nejen na tom, co strčíte do pusy, ale také na tom, čím se namažete (z vnější strany). 

V mnoha krémech, deodorantech, ale třeba i v zubní pastě najdete parabeny. To jsou průmyslové konzervanty, které prodlužují trvanlivost výrobku. V těle "uživatele" ovlivňují hormonální rovnováhu, protože účinkují podobně jako ženské pohlavní hormony (estrogeny).

Silikony (syntetické oleje a vosky) v šamponech ‒ vytváří iluzi zdravých a lesklých vlasů. Při pravidelném používání vám ale neprodyšně obalí vlasové vlákno, takže budete mít na hlavě zacuchaný chumel aniž budete vědět proč.


Šampon ze sámošky nebo od kámošky?

Přesto stále platí, že: nejrychlejší způsob jak získat šampon – dojít si ho koupit do obchodu. V regálech najdete mnoho druhů i typů drogistického zboží. Kvalitní televizní reklama poradí, co si vybrat. Jestli vám to takhle stačí, divím se, že jste dočetli až sem. Pro ostatní zrekapituluji důvody, proč je dobré občas zkusit domácí výrobu (ekologické) drogerie.

6 důvodů pro domácí výrobu drogerie aneb proč dát sbohem supermarketové drogerii?

  1.  Znáte složení. Už vás nemusí zajímat miniaturní písmenka, chemické názvosloví v latině ani obchodní označení "tajemných" přísad. Víte co a proč tam je.
  2. Vlastníte recept. Použijete jen ty látky, které jsou vám příjemné (vůně, vzhled, případně chuť), na které nemáte žádnou alergii a máte je zrovna doma.
  3. Pomáháte české ekonomice a lokálním producentům.
  4. Podporujete snížení spotřeby (plastů, obalů, surovin).
  5. Šetříte. Svoji peněženku, ale i životní prostředí.
  6. Je to zábava. No jasně!


Nové prací symboly: perte na zelenou

Netvrdím, že už nikdy nesmíte překročit práh žádného obchodu. Ani nemusíte po nocích vařit mýdlo ze žabího sádla. Ale není na škodu hledat i jiné výrobce a znát další alternativy. A některé věci je opravdu jednodušší (a levnější) vyrobit svépomocí.

Inspirace bez legrace

Úspora peněz, (vám) známé složení, ale i "přidaná hodnota" (ekologický a sociální dopad) ― to jsou důvody pro stále větší oblibu domácí drogerie.
V připravovaném seriálu o její výrobě poznáte návody na věci běžné domácí (s)potřeby (praní prádla, čistící prostředky, hygiena). Podíváte se zblízka na "home-made" produkty a porovnáte je s jejich komerční alternativou. Přečtete si zkušenosti uživatelů a zjistíte další podrobnosti (dávkování, aplikace, obměny).

 

Do vašich tašek, jen domácí prášek

Vyrobíte si sami – domácí prací prášek, gel na praní a aviváž. Objevíte, jak na voňavé mýdlo. Namícháte si vlastní prášek do myčky, domácí jar a písek na nádobí. Možná zkusíte i home-made šampon a zubní pastu. Otestujete rostlinné barvy na vlasy, které jsou neprávem opomíjeny. Najdete recenzi menstruačního kalíšku nebo minipočítače Naturcomp pro ženy (antikoncepce bez hormonů).

⇒ 1. díl seriálu o praní Porovnejte složení pracích prášků. Vyberte ten nejlepší

⇒ 2. díl seriálu o praní Co obsahují prací prášky? Nekupujte zajíce v pytli!

⇒ 3. díl seriálu o praní Recept na domácí prací prášek

⇒ 4. díl seriálu o praní Jak na to: skvrny na prádle

 

Seriál o domácím mýdle a přírodních šamponech na vlasy

 « 1. díl Je váš šampon jedovatý? 

« 2. díl Recept na tuhý přírodní BAR šampon bez mýdla 

« 3. díl Přírodní mýdlo nebo šampon z drogerie? Je pH  5,5 zárukou dobrého prostředku? 

« 4. díl Domácí přírodní mýdlo – suroviny a pomůcky

« 5. díl Domácí přírodní mýdlo – výroba a pracovní postup

« 6. díl Výroba domácího mýdla - čtyři recepty.

 « 7. díl Mytí vlasů bez šamponu - marocký jíl 

 

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.