pro spokojený život

Porovnejte složení pracích prášků. Vyberte ten nejlepší

15. 10. 26
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 11357

Jaký je rozdíl mezi pracími prášky? Vyplatí se vám kupovat dražší výrobek nebo výrobci profitují na vaší nevědomosti? Nenechte se zmást různými názvy pro jednu stejnou věc. Rozklíčujte složení pracích prášků a zjistěte co musí obsahovat dobrý prací prášek.

 

1. díl seriálu o praní prádla 

 

Čím krmíte vaši pračku?

Zjistit složení pracího prostředku je docela fuška. Na obalu jsou většinou uvedeny obecné popisy typu "tenzidy, bělicí činidla". Pokud chcete znát přesné chemické složení, zajímá vás Karta výrobku. Měla by být na oficiální (anglické) stránce výrobce.

Pokud budete mít štěstí (a Kartu výrobku najdete), pokračujete s rozklíčováním anglických názvů a zjišťováním jejich funkce. Tyto údaje najdete v Rozhodnutí 2006/257/ES. Tenhle dokument je pořádně obsáhlý (528 stran a více než 5 000 položek), jako mnoho oficiálních materiálů z EU. To mi připomíná: 

 

  • Desatero božích přikázání.......................179 slov.
  • Ústava USA se všemi 27 dodatky.........7 818 slov.       wink
  • Vyhláška EU o prodeji zelí..................26 911 slov.

 

Tak neztrácejte čas, přečtěte si již hotové srovnání dvou běžně prodávaných pracích prášků.

Prvním náhodně vybraným je prací prášek Persil Sensitive (výrobce Henkel), deklarovaný jako prostředek vhodný pro citlivou pokožku. Druhým je ekologický prací prášek Ecover (výrobce Ecover).

Testy ani hodnocení nečekejte


Najdete zde složení výrobku, tak jak uvádí výrobce/prodejce na oficiálních stránkách/ na obalu. 


 

I. Persil Sensitive Expert

 Marketingové informace:

Univerzální prací prostředek Persil Sensitive pro citlivou pokožku, který zároveň bez kompromisu odstraní i ty nejodolnější skvrny.

Speciálně vyvinut pro tu nejjemnější dětskou pokožku. Neobsahuje žádná barviva a jeho parfém byl speciálně vyvinut tak, aby nedráždil citlivou pokožku.

Receptura Persil Sensitive je obohacena o mikroperličky s extrakty Aloe Vera, které se během pracího procesu rozprostřou na oblečení a zůstávají na něm i po vyprání. 

Složení uvedené na obalu: 5-15 % aniontové povrchově aktivní látky, bělicí činidla na bázi kyslíku, <5 % neiontové povrchově aktivní látky, polykarboxyláty, fosfonáty, zeolity, enzymy, optické zjasňovače, Parfém.

 


 

II. ECOVER prací prášek UNIVERSAL

Marketingové informace:

Pro efektivní praní bílého i barevného prádla celé vaší rodiny. Ecover Bio prací prášek byl pozměněn tak, aby podával skvělé výsledky i při 30°. Jemně parfemován přírodními esencemi.
Vyroben z rostlinných zdrojů a nerostných látek. Není testován na zvířatech. Koncentrované složení z jednoho balení vyperete až o 4 várky prádla více. 

Složení uvedené na obalu: 15 - 30 % aniontové tenzidy, zeolit, bělící látka na bázi kyslíku; 5 - 15 % neiontové tenzidy, křemičitan sodný; < 5 % mýdlo, bělící aktivátor, polypeptidy, celulózová guma, parfém, síran sodný, glukonát sodný, hydrogenuhličitan sodný, citrát sodný, enzymyPřesné složení: Produktová karta výrobku

Protože z obalu jste se přesné složení nedozvěděli, hledejte na internetu Produktové karty. Chemické látky jsou v seznamu seřazeny sestupně podle množství. Tedy - co je uvedeno na prvním místě, toho je v prášku nejvíce, nejméně je naopak poslední položky.

 

Persil Sensitive - Produktová karta

 

 

Ecover - Produktová karta

 


 

Prací soda nebo soda na praní?

Z porovnání dvou různých výrobků je vidět zajímavá skutečnost. Ačkoliv se jedná o zcela rozdílné výrobce, základní složení pracího prostředku je stále stejné. 

Oba prací prášky obsahují nejvíce: sodium sulfate (síran sodný) – plnidlo, sodium carbonate (prací soda) – změkčovadlo, sodium carbonate peroxide (perkarbonát sodný) – bělidlo. 

V obou najdete zeolity (silikat zeolith × zeolite), tenzid (alkyl benzene sulfonate × alkyl sulfate) nebo aktivátor bělidla (TAED).

V dalším pokračování tohoto seriálu najdete rozklíčované jednotlivé látky. Zjistíte český název,  jejich funkci, informace o jejich původu, vlivu na kvalitu vyprání, ale i přírodu.

Možná, že po přečtení dalšího dílu si vyhrnete rukávy a namícháte si vlastní domácí prostředek na praní. Chcete přece vybílit (bílé) prádlo a ne vaši peněženku.

 

Zdroje údajů: oficiální stránky výrobců a prodejců (e-shopy).

 

Rozklíčujte, z jakého důvodu přidávají výrobci jednotlivé přísady do pracího prášku:

přečtěte si také

⇒ 2.díl seriálu o praní  Co obsahují prací prášky? Nekupujte zajíce v pytli!

⇒ 3. díl seriálu o praní Recept na domácí prací prášek 

⇒ 4. díl seriálu o praní Jak na to: skvrny na prádle

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.