pro spokojený život

Recept na domácí gel na praní

16. 02. 22
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 39201

Chtěli byste prát prádlo za 20 korun měsíčně? Zkuste domácí gel na praní. Jeho výroba vám zabere 10 minut času a prací účinek je srovnatelný s mnoha kupovanými prostředky. Tento gel je vhodný i pro citlivou (dětskou) pokožku. Navíc se jedná o prací alternativu s minimálními dopady na životní prostředí. Jak ho jednoduše připravit?

 5. díl seriálu o praní

 •  Seznam dalších dílu naleznete pod článkem.

 

Domácí gel na praní: Pere "to" vůbec?

Ano, pere. Dobrou účinnost domácího pracího gelu potvrdil i časopis D-Test 3/2013. Doslova se zde uvádí, že: "Schopnost slizu odstraňovat skvrny je někdy dokonce srovnatelná s běžným pracím prostředkem (tím byl Ariel na barevné prádlo)".  

 

Co obsahují běžně prodávané tekuté prostředky?

Všechny tekuté prací gely mají proti sypkému prášku jedno mínus: neobsahují bělidla. Jsou proto vhodnější na tmavé prádlo, ale nečekejte, že vám vyperou rostlinné skvrny (káva, čaj, víno, tráva, ovocné šťávy).

Tekuté prostředky na praní obsahují:

 • Tenzidy,
 • enzymy,
 • konzervanty,
 • zjasňovače (neumí bělit).

 

Mezi nejběžnější tenzidy (= pěnidla) patří laurethsulfát sodný (SLES). Je velmi levný a efektivní, ale může vám dráždit pokožku i oči. Některé tenzidy jsou vyráběny z ropy (například alkylsulfáty).

Enzymy – účinné odstraňovače mastnoty a skvrn od krve, čokolády nebo mléka. Máte je i v žaludku (pomáhají vám strávit oběd). Pokud perete nad 40°C, tak je (denaturujete) "uvaříte" a ztratíte jejich prací efekt.

Konzervanty najdete ve všech produktech, které obsahují vodu. Díky konzervantům vám prací gel (ale i šampon, mýdlo, krém, zubní pasta) nezplesniví a můžete ho používat měsíce a roky. O vlivu konzervantů na lidské zdraví si můžete přečíst třeba v článku Je váš šampon jedovatý? nebo Nebezpečně krásná: jedovatá kosmetika.

V tekutých prostředcích najdete velmi často konzervanty isothiazolinone a nebo bronopol, který se při praní rozkládá na karcinogenní formaldehyd.

Optické zjasňovače vám prádlo nevybílí. Jsou to barviva, která odrážejí modré světlo. Takto vyprané oblečení se lidským očím jeví jako zářivě bílé. Prádlo vyprané bez zjasňovačů modrou barvu pohlcuje a jeví se proto nažloutle.

Nejde tedy o bělení v pravém slova smyslu, ale světelnou "hru" s odrazem světla. Aby tento efekt fungoval, musí molekuly zjasňovače zůstat ve vláknu, tedy v přímém kontaktu s kůží. Což může vyvolávat alergie.

 

Proč domácí gel na praní?

Protože perete

 • bez konzervantů se obejdete, pokud výsledný produkt spotřebujete do zhruba 8 týdnů od výroby.
 • bez optických zjasňovačů - jen zbytečně zatěžují tělo chemií. Pokud potřebujete prádlo vybílit, použijte prací prášek s bělidlem nebo dejte svršky na slunce (máte-li možnost).
 • bez ropných produktů Uměle vyrobené tenzidy nahradíte mýdlem. 
 • efektivně - skvrny odstraňte  ještě před praním, více si přečtěte v článku Jak na to: skvrny na prádle

Takže směle do výroby domácího gelu na praní. Postup je jednoduchý a hotovo máte za 10 minut.

 

Recept na domácí prací gel

 

 • 30 gramů prací mýdlo (jádrové, Marseillské),
 • 30 gramů prací soda,
 • asi 1 litr vařící vody,
 • 10 - 20 kapek esenciálního oleje - dle vlastní volby, například levandulová silice (volitelné - pro vůni)

 

Postup


Do vhodné nádoby (kbelíku) s víkem nastrouhejte mýdlo a rozpusťte ho 0,5 l vařící vodou. Přidejte sodu. Míchejte. Dolijte vodou na vámi požadovanou konzistenci. Přidejte vonnou složku. Nechte odstát do druhého dne. Při praní dávkujte čistou lžící přímo do bubnu pračky. Někdy se po cca 4 týdnech začne oddělovat od gelu voda, stačí jen promíchat. 

 

Za kolik?


Soda vyjde na cca 30 Korun za kilogram, kostku pracího mýdla seženete od 20 Korun. Bude vám stačit jen dvakrát 30 gramů od každé suroviny.

Jeden litr pracího slizu vás vyjde asi na 5 KČ.

To jsou 4 prací dávky po 250 mililitrech.

1 prací dávka domácího gelu na praní vás vyjde na 1,30 Kč. Za měsíc praní (4 pračky týdně) zaplatíte 20 Korun.

 

Domácí prací gel: rozhodně ANO

Domácí prací gel najdete také pod názvy prací nebo jelení sliz. Což není moc pěkné pojmenování pro prací gel pro alergiky, lidi s citlivou pokožkou a pro děti a miminka.

Bílé (látkové pleny) perte raději v prostředku s bělidly =  sypkém prostředku na bílé prádlo. V domácím gelu vám zešednou. Jak na věc si přečtete v článku Recept na domácí prací prášek.

 

Další díly seriálu o praní

⇐ 1. díl seriálu o praní Porovnejte složení pracích prášků. Vyberte ten nejlepší

⇐2. díl seriálu o praní Co obsahují prací prášky? Nekupujte zajíce v pytli!

⇐3. díl seriálu o praní Recept na domácí prací prášek

⇐4. díl seriálu o praní Jak na to: skvrny na prádle

 

Zajímá vás i další výroba domácí drogerie?

Zkuste Domácí přírodní mýdlo – výroba

Recept na tuhý přírodní BAR šampon bez mýdla

Mytí vlasů bez šamponu - marocký jíl

 

zdroj: Článek Alternativní prací prostředky - ke stažení na webu D-Testu za 79 Kč.

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.