pro spokojený život

Mytí vlasů bez šamponu - marocký jíl

16. 02. 01
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 11528

Hledáte přírodní šampon pro krásné vlasy? Zkuste lávovou zem – marocký jíl. Vlasy si s ním umyjete šetrně, bez tenzidů a ropných derivátů. Navíc se díky němu můžete zbavit lupů i nežádoucích silikonů. Poznejte i další využití pro tento poklad z Maroka.

 

7.  díl seriálu Domácí mýdla a přírodní šampony

další díly jsou uvedeny pod článkem

 

Bez-šamponová metoda mytí vlasů – No poo

Mytí vlasů marockým jílem patří mezi  "no poo" metody  (= "no shampoo" = "bez šamponu").

V rámci "nopoo" můžete vyzkoušet i běžné kuchyňské suroviny (jedlá soda + jablečný ocet, vaječný žloutek + med, žitná mouka nebo dokonce jen čistá voda). 

Šampon z omelety? wink

Jedlou sodu aplikujte raději jen příležitostně. Výborně vám odstraní silikony z vlasů (to je důležité při barvení přírodními barvami). Je to ale silně zásaditá látka (pro lesk vlasů potřebujete kyselý oplach), proto si hřívu nakonec opláchněte octovou vodou. Na rozdíl od lávové země (která vám také odstraní silikony) z ní získáte nulové výživné složky. 

 

Proč se patlat jílem?

Důvody, vedoucí k "mazání" si vlasů moukou nebo hlínou nemusí být jen čistě ekologické.

 • Průmyslová pěnidla (tenzidy) užitá v 95% komerčních výrobků (SLES a SLS) vám narušují přirozenou kožní bariéru stratum corneum. Možná i vy jste v začarovaném kruhu, kdy se vám vlasy mastí tím víc čím častěji si je myjete. 
 • Informovaní spotřebitelé chtějí šampony bez konzervantů, ropných derivátů a silikonů. Věděli jste, že šedesát procent toho, co si na sebe aplikujete, se vám vstřebá do těla? Je i váš šampon jedovatý?  
 • Přechodem na "no poo" metodu uvádí většina uživatelů delší interval mezi mytím (proti šamponu) a celkové ozdravění a zlepšení vzhledu vlasů.

 

Barevné kosmetické jíly


Kosmetických jílů najdete několik typů a barev. Pro mytí vlasů i těla se používá marocký, pro pleťové masky pak bentonitový, bílý a zelený.

Ghassala, do vany jdu zvesela

Marocký jíl najdete i pod názvem

 • rhassoul (ghassoul), odvozeného z arabského slova "ghassala", tedy čistit nebo mýt
 • lavaerde,
 • lávová zem,
 • mýdlový kámen.


Jde o miliony let starou horninu. Znali a používali ji už starověcí Egypťané a dodnes třeba i marocká královská rodina.

Minerální bomba

Z rhassoulu získáte pro svou plet velké množství prospěšných minerálů, jako křemík, hořčík, železo, vápník, zinek, sodík, fosfor a draslík a další. Jedinečnou kombinací a množstvím těchto látek patří mezi výše uvedenými jíly rhassoul k těm nejlepším.

Pravidelnou aplikací této pasty si můžete zmírnit a zlepšit některé kožní neduhy jako jsou akné, ekzém nebo lupenka.

Protože jíl je hypoalergenní (neobsahuje žádné dráždivé látky) – můžete ho zkusit i pokud máte citlivou pokožku a nebo trpíte nesnášenlivostí na běžnou kosmetiku.

 

Marocký jíl využijete pro:

 • mytí vlasů místo šamponu,
 • k očistě celého těla místo sprchového gelu,
 • vynikající čistící pleťovou masku,
 • jako přísadu do tuhého šamponu (mýdla),
 • k prokrvení pokožky (anticelulitidní zábaly).

 

Postup

Stačí smíchat suchý jíl s trochou vody (nebo aloe vera gelu) a kapkou oblíbeného oleje. Dejte jílu čas, aby absorboval mastnotu a nečistoty. Ideální doba působení je 5 až 10 minut. Pokud máte studenou koupelnu, naneste jílovou kašičku na hlavu ještě před koupáním.

Na závěr můžete, ale nemusíte, opláchnout vlasy "zálivkou na salát" z jednoho dílu jablečného octa (citrónové šťávy) a jednoho dílu vody.

Znáte marocký jíl a metodu "no poo"? Myli jste si vlasy někdy něčím jiným než běžným šamponem z krámu? Sdílejte svoje zkušenosti.

 

Další díly seriálu Domácí mýdla a přírodní šampony 

« 6. díl Výroba domácího mýdla - čtyři recepty.

« 5. díl Domácí přírodní mýdlo – výroba a pracovní postup

« 4. díl Domácí přírodní mýdlo – suroviny a pomůcky

« 3. díl Přírodní mýdlo nebo šampon z drogerie? Je pH  5,5 zárukou dobrého prostředku? 

« 2. díl Recept na tuhý přírodní BAR šampon bez mýdla 

« 1. díl Je váš šampon jedovatý? 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.