pro spokojený život

Domácí tablety do myčky - recept

16. 02. 23
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 30690

Chcete ušetřit při mytí nádobí? Zkuste domácí prášek do myčky. Vyjde vás jen na 1,50 Kč za jednu mycí dávku. Přitom myjete efektivně i ekologicky. Jeho přípravu zvládne i dítě. Jak na to a na co si dát pozor se dozvíte v článku. 

 

Umývání nádobí v ruce je otravná činnost, která vás okrádá o čas. Navíc "strojně" vypulírované nádobí vypadá většinou lépe, než to ručně myté. Tedy pokud vám myčka funguje tak jak má.

 

Co musíte vědět, pokud chcete zkusit výrobu domácí tablety do myčky

Jestli chcete mít nádobí oslnivě čisté jako z reklamy, jde to i s domácím práškem do myčky. Jen je potřeba dodržovat základní pravidla:

 

  • Čistá myčka = čisté talíře – ze špinavé myčky a zaneseného odtokového čerpadla se špína dostává zpět na (umyté) nádobí. Vhodné je, pokud předem odstraníte z talířů největší zbytky jídla. Výrazně tím snížíte zanášení odtokového filtru a nutnost používat „těžkou chemii“ v podobě drastického čističe myčky. A většinou získáte i lepší výsledek. 
  • Pořádek a rozložení věcí – příliš plná myčka = nádobí budete mít špatně umyté.
  • Tvrdě na špínu s měkkou vodou – 80% obyvatel České republiky má vodu středně tvrdou až tvrdou (přesnou hodnotu zjistíte u svého dodavatele). Přidávejte ke každému druhému až třetímu mycímu cyklu změkčovadlo (=sůl).
  • Lesk jako blesk – bez leštidla uvidíte na umytém skle i příborech zaschlé kapky. Existuje i ekonomicko-ekologická varianta, viz dále.


Základní recept na domácí tablety do myčky

 

Složka Váha v gramech Cena za kilogram v Kč
prací soda 350 30
jedlá soda 350 70

sůl

(obyčejná kuchyňská)

150 10
kyselina citrónová 150 60

 

Vše dobře promíchejte. Jedna mycí dávka = jedna plná lžíce (asi 40 g). Uchovávejte v pevně uzavřené nádobě. Když vám prášek zvlhne, utvoří se vám kompaktní hmota àla "přerostlá tableta do myčky", kterou budete jen těžko dolovat z kelímku.

 

Všechny čtyři položky změkčují vodu. Soda navíc perfektně odmašťuje a je hlavní složkou kupovaných pracích prostředků na prádlo i vašeho prášku do myčky. 

 

Čím můžete doplnit základní recept aneb jak zvýšit účinnost domácího prášku do myčky

  • a) Bělidlo – perkarbonát sodný, obsahují ho kupované prostředky do myčky. Máte ho doma, pokud si vyrábíte domácí prací prášek. Přidání bělidla má smysl pokud myjete hodně hrnečků špinavých od černého čaje. Nicméně prodražuje mycí prášek a výsledný efekt mi přišel málo výrazný.
  • b) Kapka tekutého prostředku na ruční mytí – dávkovat přímo do myčky těsně před mytím. Doporučuji spíš bod c.
  • c) Ekologický sypký prostředek do myčky – na výše uvedenou dávku přidávám 2 až 3 polévkové lžíce kupovaného prášku. 

 

Přidejte

  • Změkčovadlo vody – sůl do myčky. Dávkujte do zásobníku. Stojí od 45 Korun za kilové balení a na výsledku se vám rozhodně vyplatí.
  • e) Leštidlo – domácí verze je jednoduchá, levná a navíc už ji doma máte. Lžička kyseliny citronové rozpuštěná v trošce vody a nalitá do dávkovače.

 

Za kolik?

  • V přepočtu zaplatíte zhruba 50 Kč za 1 kilogram domácího prášku do myčky (1 dávka odpovídá 1 plné lžíci, to je asi 30 g).

Jedna mycí dávka vás vyjde na 1,50 Kč  .


Home made "tablety" do myčky jsou levné, účinné a ekologické. Už jste je zkusili i vy?

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.