pro spokojený život

Tajemná hora Keltů

14. 06. 22
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2507

Dnes vyjdeme na jednu významnou krajinnou dominantu, která leží asi 12 km od Turnova. Tuto „cukrovou homoli“ dobře uvidíte, až pojedete po dálnici z Liberce na Turnov. Většina cestopisných portálů upozorňuje pouze na místní osmibokou zvoničku. Mamavize doporučuje vystoupat také na místní kokosový suk, který dal jméno i vesnici pod ním – Vyskeř. O důvodech proč a nač tak činit, si můžete přečíst dále.

Kokosy na sněhu a na Vyskři

V úvodu musím uvést na pravou míru, jak je to s tím kokosem. Jak správně tušíte, kokosovou palmu ani produkty z ní, dnes řešit nebudeme. Ovšem bazaltový (neboli čedičový) suk je termín zcela oficiální. Napovídá, že jím označený kopec byl v pradávnu kouřící sopkou. Více v článku o Českém Yellowstone.

Pepíčku, nelez na tu zvoničku

Většina turistických webů nabízí návštěvu zdejší dřevěné zvoničky. Ta je skutečně letitá - byla postavena ve stejném roce, kdy Michelangelo dokončil v Itálii svého Davida (1504). Česká stavba je sice historický unikát (a krásně voní starým dřevem), ale malé děti moc nenadchne. Za prvé: stojí na hřbitově. Jestli nejste zrovna Addamsova rodina, těžko tady dětem nabídnete nějaký program. Za druhé: je zamčená. Pokud chcete vidět, co je uvnitř, musíte zavolat předem na číslo 777 231 558 (obecní úřad Vyskeř) a domluvit se. Každopádně doporučuji pokračovat od zvoničky vzhůru na vrch Vyskeř.

Obrázek 1: kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vyskři, vpravo nahoře dřevěná zvonička z roku 1504

 

Kočár nechte doma

Nadmořská výška Vyskře (ne Vyskeře) je 466 metrů nad úrovní moře. Jak bylo řečeno v úvodu, spolu se svým kamarádem: bílým kostelem na Všeni, už zdálky vítá hosty od Ještědu. Dostupnost lokality je dobrá. Autem se dostanete prakticky až pod kopec. V létě je v obci zastávka turistického autobusu (běžná hromadná doprava funguje celoročně). Cesta začíná schodištěm, vrcholové partie jsou hodně úzké.Výlet proto není vhodný pro kočárky a vozíčkáře.

Viz keř, dcero má – a doufej!

Než vystoupáte nahoru, můžete si na info-tabuli přečíst místní pověst o vzniku jména obce (viz nadpis odstavce, více neprozradím). Také si vypůjčit kartičku s názvy kopců v okolí. Pokud berete výstup jako sportovní disciplínu, můžete být nahoře asi za 15 min. Nám to trvalo o dost déle, protože jsme výlet pojali jako přírodovědnou expedici. Děti (2 a 4 roky) se zabavily hledáním broučků a kytiček.

Kdo je bez hříchu, ať hodí kamenem

Starším potomkům je navíc možné vyprávět Ježíšův příběh, protože až nahoru vede křížová cesta. Tvoří ji 14 zastavení (sloupků), na kterých jsou plastiky z poslední cesty Ježíše Krista na Kalvárii (Golgotu), kde byl ukřižován. Tradici budování těchto míst přinesli do Čech mniši františkáni. Absolvováním takové symbolické pouti „do svaté země“ (+ zbožné rozjímání o umučení Páně + zpověď v kostele) obvykle stačilo k získání papežem posvěcených (plnomocných) odpustků.

Co tu běhá v trávě?

My se raději budeme chovat slušně, abychom se později nemuseli stydět. Cestou můžeme dělat malý dendrologický, botanický, zoologický a geologický průzkum. To je zábavnější, než si možná myslíte. Hlavně proto, že nikdy nevíte, co objevíte. Neznámé (po)tvory si můžete vyfotit a doma zkusit vygooglit, co jste to vlastně viděli.

České bohatství: lesy

Vrch Vyskeř je zarostlý listnatým lesem. Rostou tu lípy, buky, duby, jasany, javory, akáty, jírovce (=„kaštany“), bezy, ... Hojně zde uvidíte také jilm drsný (horský). Jilmy jsou dnes, po masivním rozšíření houbové choroby grafiózy, dost vzácným druhem. V ČR rostou už od třetihor. Poznáte je podle nesouměrných (asymetrických) listů (u šťopky je list na jedné straně kratší) a list samotný je na dotek drsný, porostlý chloupky (odtud jeho název). „Vyskeřský jilm“ je typický i „čertími růžky“ na listech (viz obrázek).

Strom Pána prstenů

Je zajímavé, kolik mytologických významů bylo jilmu přisuzováno. Ve starověku to byl strom smrti. V Americe platí za symbol svobody. Obyvatelé západní Evropy mu říkali elfí strom. Měl být bránou do pohádkového světa. Podle keltského zodiaku mu patří měsíc listopad.

Obrázek 2: Co na Vyskři (mimo jiné) roste: 1. javor klen, 2. jilm drsný (asymetrická čepel a „čertí růžky“, v rohu křídlaté nažky), 3. medonosný trnovník akát, 4. Křemílkovo „verbascum“, nebo také královská svíce, či Petrova hůl, oficiálně divizna velkokvětá (na obr. listové růžice, květy budou až napřesrok), 5. jírovec maďal (“koňský kaštan”), 6. lípa obecná,  7. bez černý.

 

Ostrov motýlů

Tak a podobně se dá pokračovat i s dalšími přírodninami, stačí jen mít otevřené oči a chuť se dozvědět něco nového. Pokud si vyšlápnete na vyhaslou sopku Vyskeř při slunečném počasí, uvidíte na jejím vrcholku plno motýlů. Častým návštěvníkem je tu především ohrožený otakárek fenyklový, ale i různí okáči, babočky a další. Těžko říci, co sem tyto krásné tvorečky tolik láká. Možná hledají zmiňovaný vchod do pohádky, nebo mají rádi vůni zkamenělé lávy. Možná jen chtějí mít rozhled do krajiny. Z Vyskře uvidíte na Ještěd, Mužský, na Kozákov, nebo na Trosky.

Kdo ocení utrpení

Na kopečku vítá poutníky kaple svaté Anny. Ne všichni návštěvníci sem přicházejí rozjímat. Proto je (bohužel) kostelík na vrchu zamčený. Pokud se domluvíte předem, nebo přijdete během letních slavností, můžete se podívat i do interiéru tohoto svatostánku. Naše děti ovšem nejvíce zaujala umělá jeskyně pod kaplí. Tam odpočívá postava Božího syna, věčně krvácející na kamenném lůžku: „Mami, kdo mu to udělal? Nebolí ho to?“

Posvátná hora Keltů?

Jak nastiňuje doktor Waldhauser (uznávaný odborník na keltské osídlení), je možné, že Vyskeř byla kdysi posvátním místem Keltů. Zůstane tajemstvím, jestli se tu někdy konal tajemný Beltaine a další mystické obřady. Na taková tvrzení ovšem nejsou (asi ani nebudou) důkazy. Také proto, že církev, ve snaze odstranit vše pohanské, stavěla na původních svatyních svoje vlastní. Možná, že sama kaplička na vrchu je dokladem, že místo mělo i jiný, než křesťanský význam (?)

Obrázek 3: naše „úlovky“ z výpravy na Vyskeř (ve směru hodinových ručiček) žlutý pryšec chvojka, otakárek fenyklový, fialový zběhovec, rozrazil rezekvítek („bouřka“), slepýš křehký, „smrdutý Robertek“ = kakost smrdutý, motýl martináček bukový, chráněná zeměžluč hořká.

 

Zážitky nakoupíme v supermarketu

Netvrdím, že výlet na tuto krajinnou dominantu osloví každého. Nahoru nevede lanovka, není zde hrací koutek pro děti, ani nákupní zóna. Místo je to ztracené od světa, společnost vám budou dělat jen lesní mravenci a kosák ve křoví. Někdy ale je dobré zastavit, poslouchat ticho a nechat na sebe působit energii místa.

Dopis vysekaný do skály

Kam dál z Vyskře? Jste v srdci Českého ráje, vše máte na dosah. V katastru sousední obce je Kopicův statek. Lidový umělec tam do skal vytesal reliéfy z našich pověstí, náboženské motivy i skutečné osoby a zvířata (J.A. Komenský, Karel IV., český lev, Přemysl oráč,…). Také můžete z Vyskře pokračovat kolem Pekařovy brány k Věžickému rybníku, na Hrubou Skálu, Trosky, .. Ale o tom zase někdy příště.

 

Přečtěte si také

Český Yellowstone u Turnova, aneb zápisky z mládí Baby i Panny

8 důvodů, proč ženy nepotřebují super káru

Kočárkem: Krkonoše Zlaté návrší – Labská bouda

Mamut na cyklostezce

Popelka po svatbě spáchala sebevraždu - 1. díl

Kdo je nejvíc sexy?

Milá ženo, máš doma uklizeno?

Kolik stojí dítě?

 

Doporučené zdroje: oficiální stránky obce Vyskeř, informace o křížové cestě, o jilmech. Velmi pěkná botanická foto databáze je tady. V textu se odvolávám na publikaci Jiřího Waldhausera, Český ráj očima archeologie, nakladatelství KNIHY 555, Liberec, 2006.

Vyskeř je také známá automobilovými závody do vrchu a v poslední době také každoroční traktoriádou, více najdete na těchto stránkách.

1. Český ráj Vyskeř - dřevěná zvonice a kaple svaté Anny
1. Český ráj Vyskeř - dřevěná zvonice a kaple svaté Anny
Český Yellowstone u Turnova, pravěk Českého ráje
Český Yellowstone u Turnova, pravěk Českého ráje
5. Český ráj úlovky z výletu na Vyskeř
5. Český ráj úlovky z výletu na Vyskeř
2. Tajemná hora Keltů - Vyskeř (kaplička v výhled na Trosky)
2. Tajemná hora Keltů - Vyskeř (kaplička v výhled na Trosky)
6. Co roste na Vyskři - popis v článku
6. Co roste na Vyskři - popis v článku
3. kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vyskři, dole portál, nahoře zvonice
3. kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vyskři, dole portál, nahoře zvonice
4. Co uvidíte z Vyskře, parking a sloupcový rozpad čediče
4. Co uvidíte z Vyskře, parking a sloupcový rozpad čediče
Sopečné jezero Yellowstone
Sopečné jezero Yellowstone

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.