pro spokojený život

Popelka po svatbě spáchala sebevraždu - 2. díl

14. 07. 03
posted by: Petra Egertová
Zobrazeno: 2340

Pohádková svatba nemusí znamenat pohádkový život? Posledně jsme si vyprávěli trochu jinou pohádku o Popelce. Možná, že princ byl ve skutečnosti despota, manipulátor, který princeznu donutil k tragickému rozhodnutí. Ale co si z toho odnést do života? Jak poznat a rozmotat pavoučí sítě manipulátora hned v začátku?

 

Pane, nejste náhodou manipulátor?

Bohužel, odhalit manipulátora je velmi těžké, pro neznalé téměř nemožné. Když dostanete obden květinový puget, několikrát do týdne pozvání do restaurace a slyšíte neustále tisíce sladkých slovíček, má každá pocit, že prožívá nebe na zemi. Chce partnerovi jeho „dobrotu a lásku“ oplácet stejnou měrou. Pro něho se vzdá svých zálib, omezí přátele, z lásky k němu opustí svůj dosavadní život i přátele. Čeká pak jaksi samozřejmě, že budou mít dál ten sladký život (a budou stále spolu), jak jí princ sliboval.

Netvrdím, že se jedná vždy pouze o model – muž tyran, žena oběť. I mezi námi děvčaty se najde plno schopných manipulátorek.  

Jak poznat manipulátora? Je mnoho hledisek, některé z nich jsou:

Manipulátor:

 1. Neustále zpochybňuje kvality ostatních, kritika (i nepřímá) je na denním pořádku.
 2. Rád navozuje u druhých pocit viny. „To mě tu necháš?“ – „Snad bys mohl mít trochu ohled?"
 3. Vyvolává  lítost, staví se do pozice „oběti“ a často přehání.
 4. Odpovědni za (jeho) chyby jsou vždy jen ti druzí.
 5. Neomaleně mění téma uprostřed hovoru. Názory a potřeby ostatních ho nezajímají, ačkoliv tvrdí opak.
 6. Odpovídá neurčitě „mlží“, zatajuje informace nebo přímo lže. Často druhé dostane do časové tísně. Nutí ostatní poslouchat jeho historky, ačkoliv tyto ostatní nezajímají a nemají na ně čas. Nepříjemné činnosti (například v práci) odkládá, aby je nemusel dělat sám, v rámci týmu je oznámí až za „5 minut 12“, kdy už hrozí nedodržení termínu/sankce a tedy se do nich musí zapojit všichni.  
 7. Často říká „my“ ale myslí tím „ty“. Např. „My jsme zbabělci, když si to neprosadíme u manželky“ – v tomto případě podsouvá druhým, že jsou zbabělí. 
 8. Dokáže se velmi dobře zalíbit (například ženě, když se jí dvoří) – dárky, úsluhy, je velkorysý….
 9. Dejte si POZOR: „Vy jste tak krásná a úžasná…. Víte, co bych potřeboval?“


Definice manipulátorů pokračuje dalšími asi 20 body. Mě zaujala ještě informace, že z nějakého důvodu se lidé o manipulátorovi stále baví …

Každý z nás více či méně manipulujeme s druhými (časté ve vztahu rodič – dítě).


Málokdo je 100% manipulátor. Ten skutečný je psychopat a  paranoik s poruchou osobnosti. Sám sebe nevidí jako nespravedlivého sobce, ale jako skvělou osobnost.

Nikdy se nezmění sám od sebe, manipulaci používá systematicky jako prostředek k přežití, jinak reagovat ani neumí.
Snaha o toleranci, empatii a porozumění z druhé strany nefunguje, naopak vede ke zhoršení situace!

Platí jediné: takto vyhraněného člověka nepotřebujeme chápat, ale rychle utéct !!!


Známe ho všichni

Dá se říci, že všichni jsme se s manipulátorem v životě setkali. Ne každý má to štěstí, že může za dotyčnou osobou zavřít dveře (ne prásknout!) a už ji nikdy neuvidí. Pokud je tento typ osobnosti příbuzným v nejbližší rodině, často alespoň minimální komunikaci udržujeme „v rámci dobrých vztahů“. Pozitivní zprávou je, že málokdo má doma totálního despotu, většinou se nejedná o tak vážný případ.

Uvádím zde shrnutí, jak nejčastěji reagujeme na tuto skrytou agresi:

 1. Snažení se – oběť si vezme manipulátorova slova k „srdci“ a snaží se na sobě pracovat, zlepšovat se , chce mu vyhovět a zároveň se snaží konfliktům předcházet.
 2. Agrese – nadávky, hádky a naschvály.
 3. Vytěsnění, přehlížení  - „Takový/á on/ona není“, případně zesměšnění.

 

Jak (ne)reagovat

Našli jste se? Tyto reakce jsou ve vztahu s manipulátorem velmi časté. Bohužel, všechny  CHYBNÉ!!! Pro agresora jsou výhodné, protože si takto svoji oběť pojistí, aby mu neutekla. Přece to s Popelkou myslí v jejím nejlepším zájmu, ne?

Druhá strana je útokem znejistěna („Vážně vypadám v těch šatech tak hrozně?“).

Postupně a opakovaně je jí vnucováno, že je méněcenná (ošklivá/-ý, tlustá/-ý, bez vkusu, neschopná matka/otec, k ničemu,..) takže po čase tomu již sama věří.

Oběť navíc získá pocit, že takto negativně ji vidí všichni v jejím okolí.  


Že tato cesta vede spíš do pekla, než do nebe je zřejmé. Žít vedle manipulátora spokojený život je téměř nemožné. Naopak: častý je stres a onemocnění, které s ním souvisejí (žaludeční problémy, bulimie, oslabená imunita,…rakovina).


Už víme, že někteří lidé mají manipulační sklony. Řekli jsme si, jak takového člověka poznat a jak na něho (ne)reagovat. Můžeme se mu účinně bránit, nebo ještě lépe: předcházet takovému jednání? 

Zajímá vás toto téma? Přečtěte si více:

1. díl tohoto miniseriálu 

3. díl k přečtení

 

Mohlo by vás také zajímat:

Kolik stojí dítě?

Tahák do kapsy-čemu se vyhnout v kosmetice

Domácí tablety do myčky - recept

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.