pro spokojený život

Kolik stojí dítě?

 

Češi jsou ohrožený druh! Mají celosvětově nejnižší počty dětí a v porodech za rok jsou na 180 místě ze 190 států světa. Česká porodnost je 30 let hluboko pod udržením populace. Jenže náklady na jedno dítě 0 až 18 let jsou zhruba 1,5 milionu Korun! Podle počtu dětí se tyto výdaje dvojnásobí, trojnásobí,.. Proč jsou vícečetné rodiny ekonomicky i sociálně diskriminovány? Vymřeme? 


Na co jsme tak pyšní?

Na základě analýzy vybraných parametrů (HDP, příjmy, bydlení, bezpečnost, vzdělání, ….) lze život v České republice označit jako "dobré místo pro život".

To ovšem nic nevypovídá o náladě ve společnosti, ani mezilidských vztazích. Nic to nemění na skutečnosti, že v roce 2011 se počet sňatků, poprvé od roku 1918, dostal pod hranici 46 tisíc.

Podíl rozvedených manželství je dlouhodobě kolem 45 % [1 ].

Stále starším matkám se rodí stále méně dětí. V dohledné době bude v obchodech častější plína inkontinenční než ta dětská. 

 

Vymíráme jako dinosauři

Můžeme si za to sami. Náš tolik vychvalovaný „babyboom“ vrcholící v roce 2008 (119 tisíc porodů) nedosahoval ani zdaleka počtu „husákových dětí“ v roce 1974 (celkem 194 tisíc dětí).

Byla to vlastně jen taková vlnka, která sotva může zastavit demografický sešup dolů, který nastartoval už v roce 1994.

Víc lidí umírá, než se jich stihne narodit. Nepomohl ani tok migrantů, i těch víc odešlo, než přišlo. Aspoň zatím.

Přirozený přírůstek obyvatelstva (živě narození mínus zemřelí). Nezohledňuje tok migrantů. Zelený kroužek ukazuje vrchol "babyboomu". Zdroj grafu Wikipedie/Obyvatelstvo Česka.

 

Vícečetná rodina = chudá rodina?

Šokovala informace, že v ČR si každá 10. rodina nemůže dovolit platit svým dětem ani školní obědy. Tvrdí to alespoň společnost Women for Women,  která vybírá pro školáky peníze na teplé polední jídlo.

Vlastně by to nemělo překvapovat, pokud pod hranicí příjmové chudoby žije v ČR skoro jeden milion lidí.

Mezi nejvíc ohrožené skupiny patří především rodiny se třemi a více dětmi. 


Dítě za milion

Ekonomická situace rodiny s více dětmi se sotva dá srovnat s bezdětným párem. S vyšším počtem dětí v domácnosti sice klesají výdaje na jedno dítě, ale naopak se výrazně zvyšuje zatížení rodinného rozpočtu.

Podle Českého statistického úřadu vydáme od narození do dospělosti na jednoho syna (nebo jednu dceru) v průměru 1,5 miliónu korun! [2 ] Vynásobte počtem potomků ...

 

Diskriminace vícečetných rodin?

To vůbec není o tom, že si nepořídíte poslední typ BMW X5. Velmi pěkně situaci vícečetných rodin vystihuje čtyřnásobný otec, publicista Petr Plaňanský:

  • "S každým dalším dítětem se rodiče rozhodují, že půjdou s životní úrovní zase o kus níž, než je běžný standard. Není snadné zaplatit všechny kroužky a náklady na školu.
    Není jednoduché v jednom okamžiku být se čtyřmi dětmi na čtyřech různých místech (i taková situace občas nastane).
  • Je vyčerpávající, když máte doma dvě, tři nebo i čtyři nemocné děti najednou.
  • A už vůbec není jednoduché se vypořádat s tím, že žijeme ve společnosti a kultuře "žijící pro zábavu", která vícečetné rodiny vědomě diskriminuje: rodinné vstupné obvykle nepočítá s více než dvěma dětmi, slevy na dopravu taktéž, pořídit velké auto je pro domácnost žijící z jednoho průměrného platu nemožné.
  • Moderní výstřelky, nejnovější mobily či dovolené u moře a lyžování v Alpách raději rovnou vynechávám.
  • O pohrdavých či podezřívavých pohledech některých úředníků se zmiňovat také nechci…

I taková je realita velké rodiny“ [3]

 

Neplodná plodnost

Ještě v roce 1975 byla česká úhrnná plodnost 2,4 živě narozených potomků na jednu ženu.

Po roce 2000 to bylo už jen 1,14 (po Ukrajině nejnižší v Evropě !).

V roce 2014 dosahovala průměrná hodnota 1,46 dítěte na jednu mámu. Což je sice evropský standard, ale taky populační problém.

  • Hraniční hodnota potřebná k zachování populace je 2,1 potomků na jednu ženu [2 ]

Není třeba, aby jedna máma měla sedm dětí jako v Somálsku. Ovšem být v porodnosti na 180 místě ze 190 států světa – to je dost smutné [4 ]

 

Průměrný počet dětí narozených jedné ženě během jejího reprodukčního období.  Česká porodnost je 30 let hluboko pod udržením populace, ale nikomu to nevadí .... Zdroj grafu [2 ]

V této souvislosti vyplývá ještě jedno sociologické hledisko. Rodinný model té které země.

Vyspělé státy mají vysoký Index lidského rozvoje (HDI), sociálně i ekonomicky prosperují.

Ale vymírají. 

Máme tendenci posuzovat obyvatele rozvojových zemí, jen jako ty „chudáky“. 

Ale možná, že v jejich očích jsme chudáci my – bezdětné páry a rodiny s jedním, maximálně dvěma potomky.

 

You might also like

 

Zdroje článku 

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.