pro spokojený život

Popelka po svatbě spáchala sebevraždu - 1. díl

Realita z pohádky není pohádková realita? Nedávnou jsem byla s malou dcerou v divadle na pohádce o Popelce. Známý příběh předává dětem (hlavně malým slečnám) informaci, jak s pokorou, mírností a pracovitostí dojít životního štěstí. Nebo snad ne?

Z poklidného polodřímání u dětského programu mě vyrušila až slova, když zamilovaný princ říká Popelce: „ Buď tady stále se mnou. Nevracej se do sálu, chci tě tady mít jen pro sebe. Už nikdy mi nesmíš odejít….“.

Kde už jsem takové věty slyšela? Ano, na kurzu komunikace v sekci: MANIPULÁTOR. Možná, že tady se skrývá pokračování příběhu, který už nám nevyprávěli. Chyba. Jak má potom ubohá Popelka ve skutečném světě vědět, na co si dát pozor, co si (ne)nechat líbit?

Pád z ráje

Pohádka by mohla pokračovat takto. Začneme tam, kde klasici končí. Takže: Byla svatba. A ne, nebyli všichni šťastní až do smrti. Po svatbě se z prince stal zlý drak. Usurpátor. Tyran. Zakázal Popelce navštěvovat macechu a nevlastní sestru. To ji nejspíš nevadilo. Pak jí řekl, že nemusí nic dělat – vše zařídí služebné.

No dobře, nepříjemné povinnosti, kdo by se jich rád nezbavil? Ale princ manipulátor pokračuje. Říká, že by bylo by bylo lepší, kdyby Popelka zrušila pravidelná setkání s kamarádkami, že to bez ní doma nemůže sám vydržet. Na kurzy aerobiku ani na vyšívání, už by chodit neměla, je to nedůstojné a cvičit i šít může na zámku.

Knihovnu, kosmetiku ani kadeřnici nepotřebuje. Knih mají plné police a tvář má pěknou i bez nalíčení, no ne? Ostatní známí by do zámku taky raději nemuseli, Popelka je z jejich návštěvy vždycky tááák unavená.

Schody do pekla jsou dlážděné zlatem

Polehoučku, potichoučku, bez násilí zámecký pán postupně Popelku zcela odstřihne od světa. Zvenku se stále jeví jako pohádkový princ, dosud svobodné ženy Popelce závidí. Princ dělá pro svoji ženu „první poslední“, zařídil ji domácí knihovnu i lektorku kurzu vyšívání a myslí na její blaho. Když přijdou na návštěvu její kamarádky, taktně jim oznámí, že Popelka se dnes „necítí dobře“, ať dorazí jindy.

Při dalším setkání nechá dámskou společnost usednout a po 10 minutách s pokorným výrazem, žádá o prominutí, že ruší a Popelku nutně odvolá. Pokaždé se stane něco podobného, takže posléze zůstává Popelka vlastně sama. Pokud si náhodou někde postěžuje, že takto si královský život nepředstavovala, dozví se, že má báječného chápavého partnera a ještě navíc PRINCE! Taková partie!

Moc se snažit, v pekle se smažit

Postupně ve vztahu prince a Popelky přituhuje. Popelka čeká sama doma na svého manžela. V zástěrce a s odrostlou, doma dělanou trvalou, nachystala vše na princův návrat. Sama servíruje jeho oblíbenou večeři, osobně připravila zvlášť obtížný dezert. Všude čisto, že by se dalo z podlahy jíst.

Karneval skončil: sundejte masky

Princ se ale opozdil. Večeře si ani nevšiml, do zákusku strčil prst: „Je to hnusný, co TO je? A co ten svinčík tady?“ Ukáže na nitku, spadlou na zem z (jeho) kabátu. Popelka má na krajíčku. Tolik se přece snažila.

Princ vidí jak zbledla, nechápe proč chce plakat. „Proč bulíš? Jsi hysterka! Podívej se na sebe, jak vypadáš! Jinak jsi o sebe dbala, když jsi za mnou chodila! To je vidět, jak ti na mě záleží!“ S výrazem oběti odchází, aniž by Popelce věnoval už jen jediný pohled …

Čekání na happyend

Jak pohádka skončí? Pokud Popelka nesebere zbytky sil a neprosadí si vlastní pravidla (nepravděpodobné), nebo rovnou neuteče (lepší varianta, ale těžší), prožije celý život v koutě na lavici, ale žádný panáček ji tam nenajde. Princ si velmi pravděpodobně najde cizí princeznu, která chodí pravidelně na aerobik, na power-yogu, spinning a 2x týdně plavat.

Pleť má jako broskev a tvář vždy perfektně nalíčenou. Má vysoké pracovní nasazení a tomu odpovídající plat. Může si dovolit modely od pohádkových návrhářů Christian Dior a Versace. Taková žena je v očích prince hodna obdivu. A co on má doma? Nanicovatou husičku v zástěře. To přece všichni musí vidět, že taková popelka se k němu nehodí.

Nebuď v díře jako zvíře

Rozvod je už jen dalším logickým krokem a následuje velmi záhy. Pokud se Popelka dostatečně poučila, může být rozvod šance na nový (lepší) život. V opačném případě skončí jako zahořklá stará žena, která v podzámčí (z hradu ji vyhodili) prohlíží fotky stejně zažloutlé jako její tvář.

Cizí princezna si musí dát velký pozor, aby postupně taky nepřišla o svoje privilegia. Pokud se jich nevzdá, může mít s princem (skoro) pohádkový život.

Život (ne)píše pohádky

Takovou pohádku byste dcerám před spaním číst nechtěli? Přesto by to bylo možná pro jejich žiProč neumíme správně komunikovat? vot přínosnější, než většina příběhů.

Jak je možné, že tolik princezniček se chytne do pasti prince-manipulátora?

O tom jak poznat manipulátora a jak (ne)reagovat na jeho agresivní chování si přečtete v dalším pokračování.

Popelka spáchala po svatbě sebevraždu - 2.díl a 3. díl 

 

Mohlo by vás také zajímat

Proč neumíme správně komunikovat?

Menstruační kalíšek - tajemství odhaleno

Je váš šampon jedovatý?

Recept na domácí gel na praní

 

Petra Egertová
Author: Petra EgertováWebsite: http://www.mamavize.cz
Zakladatelka webu pro skvělé ženy www.mamavize.cz. Vystudovala Fakultu životního prostředí. Ráda hledá nové podměty do života i ke sebevzdělávání. Zajímá se o českou historii, celostní medicínu, zdravý životní styl i různé alternativní směry. Nadšeně fotografuje a vytváří foto-grafiku. Maminka dvou dětí. Žije v Českém ráji.

Web používá cookies. Kvůli nařízení EU vás o tom musím informovat.