Přehledný foto-návod na výrobu domácího mýdla ze třech základních surovin (které to jsou, zjistíte v článku). Víte, jestli se dává voda do hydroxidu nebo louh do vody? Jaká je optimální výrobní teplota a kdy přidat výživné složky? Nakolik platí známá pravda, že na dobré věci se vyplatí čekat? Přečtěte si praktické informace pro nadšené mýdlaře i moderní tvůrce home made mýdla.
5. díl seriálu Domácí mýdla a přírodní šampony
Výroba domácího mýdla – postup
1. VYBALIT Připravte si všechny suroviny, pomůcky (odměrky, teploměr, hrnce) a formu na lití mýdla. (viz předchozí kapitola).
2. VODNÍ FÁZE Odměřte si destilovanou vodu do vhodné nádoby (nerez, smalt, sklo). Navažte přesně louh (= hydroxid sodný = NaOH) a vsypte ho do nádoby s vodou. Míchejte do rozpuštění.
Hydroxid sodný (= NaOH = natron = louh sodný)
Velmi silná žíravina a zdraví škodlivá látka! K mýdlaření neberte děti. Chraňte si kůži a oči (leptá).
- Sype se louh do vody, ne naopak!
- S vodou uvolňuje jedovaté výpary (nevdechovat), při rozpouštění ve vodě se celý roztok ohřívá (80º C).
- Zcela zásadní látka pro zmýdelňování esterů (= tuků) = výroba mýdla, musí být odvážen přesně.
- Nejčastěji ve formě malých bílých peciček, (známý Krtek na čištění domácích odpadů).
- Levný a snadno dostupný v drogerii.
3. OLEJOVÁ FÁZE Mezitím dejte jiný kastrol na váhu a navažte do něj pevné tuky (kokosový, palmový, bambucký,..). Po jejich rozpuštění přidejte tekuté oleje (olivový, avokádový, mandlový, …).
4. KONZERVANT – volitelné. Vyzkoušejte extrakt z grapefruitových jader. Přidejte ho do olejů. Bez konzervantu vydrží mýdlo zhruba 4 až ž měsíců.
5. TEPLOTA Pokud mají oleje i hydroxid cca 30°C, začněte pomalu lít vodní fázi do olejové (hydroxid do olejů).
6. MÍCHAT Míchat. Míchat. Pomozte si tyčovým mixérem. Po několika minutách uvidíte, že roztok změní barvu a začne houstnout a krémovatět.
7. VÝŽIVNÉ SLOŽKY Teprve tehdy přidáte (pokud chcete) esenciální oleje, minerální pigmenty, rostlinná barviva a výživné složky. (Pevné složky a koření rozmíchat v malém množství surového mýdla v extra hrnečku a pak teprve vlít zpět do kastrolu s mýdlem).
8. LITÍ do FORMY
9. ZRÁNÍ Formu s mýdlem nechte 24 hodin v teple (zabalte ji do deky). Pak mýdlo vyklopte (vyndejte), nakrájejte dle libosti, ořízněte, orazítkujte. Nechte zrát v dobře větrané místnosti 4 až 6 týdnů.
10. UŽÍVÁNÍ nebo balení a darování.
Surové mýdlo je husté, hladké, bez hrudek a mastných ok. Naměříte silně alkalické pH (12). Abyste se s ním mohli umýt, musíte počkat, až pH (koncentrace vodíkových iontů) klesne na 9 – 8 (7). Hodnotu pH zjistíte pomocí indikačního papírku (mají v lékárně). Malý kousek mýdla rozpusťte v trošce vody a otestujte lakmusovým papírkem.
Vyzkoušejte domácí mýdlo a podělte se o vlastní zkušenosti.
Mohlo by vás také zajímat:
4 komentáře
Komentáře nejsou povoleny.