Chladnější část roku přeje aktivitám, na které v letních parnech není chuť ani nálada: pěší pochody. Výletování byla oblíbená kratochvíle našich pradědů i prababiček. Zanechali pro nás rozsáhlé dědictví značených turistických cest, jedny z nejlepších v Evropě. Kde začít, kam a kdy se vydat? Přečtěte si užitečné tipy a zdroje informací třeba pro výlety s dětmi.
Křížové cesty dnešních dní
Jsme zemí chodců-cestovatelů. V krvi českého národa proudí geny světoběžníků jako byl Václav Šašek z Bířkova, Karel Hynek Mácha, Čeněk Paclt, Emil Holub, Alberto Vojtěch Frič, Jan Eskymo Welzl, Barbora Markéta Eliášová nebo třeba Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Naši vlastenci založili už v roce 1888 Klub českých turistů nebo teď aktuálně tisíc českých kilometrů na Stezce Českem.
Cesty k sobě
Není se co divit, že v naší zemi máme jedny z nejlépe značených sítí pro pěší turistiku. Dvě nohy nás vždy donesou k cíli a tím nemusí být jen rychlé zdolání trasy a vypití pivka na konci. Pěšky můžeme dojít sami k sobě i zdravému tělu. Na cestě zahazujeme frustrující myšlenky, zlepšujeme peristaltiku (pohyb) střev (negativní věci z nás odchází pomyslně i doslova), spalujeme kalorie (asi 200 až 400 za hodinu) a nepotřebujeme žádné extra speciální vybavení (výběr vhodné turistické obuvi ale nepodcenit).
Do pohody na pochody
Z Čech se dá dojít až na konec světa (ať už tím je míněno Fisterra, nejzápadnější místo Španělska) nebo nějaký náš vnitřní cíl. Odvahu a informace lze také načerpat u poutníků, kteří šli před námi. Ale i doma máme krásně, přečtěte si několik tipů.

- Klub českých turistů (KČT) – klasika českých luhů a hájů značená bílými a barevnými pruhy
- Stezka Českem – nekomerční projekt party nadšenců, kteří se spojili s KČT a připravili podklady pro každého, kdo má dvě nohy
- Noční pochod Českým rájem – chodit můžete i po tmě, je to zábavnější, nezapomeňte si přibalit náhradní ponožky a pořádnou čelovku 😉
- Nazdar a na start: Sokolský běh republiky – proč chodit, když můžeme běhat
- Turistické pochody.cz – vizuálně zastaralé stránky, ale aktuální data
- Dálkové pochody.cz – tady žijí na po(c)hodu
- Přehled dálkové cesty v ČR a Evropě – polosoukromý seznam mezinárodních pěších tras, dobrý odrazový můstek pro pochodující lid
- pro odvážné dálkoplavce: Svatojakubská cesta z vaší zahrádky, se svobodným cestovatelem Jindrou nebo audio Mistrovský kurz s Terezou Jandovou (Traily jsou jako čokoláda, kdo neochutnal, tomu těžko vysvětlit 🙂 )
- Treking.cz – prostor pro veřejné turistické aktivity
- Turistické pochody – České dědictví UNESCO – ačkoliv se jedná o web zřízený z prostředků státního rozpočtu ČR, uživatelsky moc nenadchne, ale třeba inspiruje
- Trasy nejznámějších českých pochodů srovnané dle data konání
Bez hřebenu na hřebenovku
Ještě inspirace od českých žen, které prošly přes 4000 kilometrů od Mexika do Kanady po známé Pacifické hřebenovce: Taťána Bujnochová a Monika „Laskavec“ Benešová nebo Holka s Bucketlistem: Lucie Kutrová.
Plno praktických zkušeností od skutečných cestovatelů včetně videí načerpáte z Život na treku.
Na závěr deset krásných rad na známé trasy Českem.
Tak co, kde jste byli vy? Máte rádi cestování po naší zemi? Co doporučíte ostatním cestovatelům?
Články z dalšího ranku 😉
1 komentář
Komentáře nejsou povoleny.